Lefkoşa: Rum Basını, ABD'nin Kıbrıs İçin Yeni Öneriler Paketi Hazırladığını İleri Sürdü

Lefkoşa: Rum Basını, ABD'nin Kıbrıs İçin Yeni Öneriler Paketi Hazırladığını İleri Sürdü

Rum Basını ABD'nin, Türkiye'nin AB Üyelik Sürecini Kolaylaştırmak Amacıyla KKTC ile Doğrudan Ticaret ve Maraş ile İlgili Oluşturduğu Yeni Öneriler Paketiyle Müdahalede Bulunmaya Hazırlandığı Türünde Yazılar Yazdı.

Lefkoşa: Rum Basını, ABD'nin Kıbrıs İçin Yeni Öneriler Paketi Hazırladığını İleri Sürdü

Rum basını ABD'nin, Türkiye'nin AB üyelik sürecini kolaylaştırmak amacıyla KKTC ile doğrudan ticaret ve Maraş ile ilgili oluşturduğu yeni öneriler paketiyle müdahalede bulunmaya hazırlandığı türünde yazılar yazdı.

Kıbrıs Rum Kesimi'nin en yüksek tirajlı gazetesi Fileleftheros, "Birçok Boşlukla Amerikan Fikirleri" başlığı altında yayınladığı haberinde, adaya müdahalede bulunmayı düşündüğü ileri sürülen ABD'nin, Türkiye'ye baskı yapma niyetinde olmadığını da yazdı. Gazete aldığı bilgilere dayanarak, ABD'nin Atina Büyükelçisi Charles Ries'in yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmelerde, Türkiye'ye Irak nedeniyle baskı yapılmasının mümkün olmadığına vurgu yaptığını belirtti.

Habere göre, ABD formülünde boşluklar bulunmasının yanı sıra, birçok konuda izahata da gereksinim olduğu kaydedildi. Gazete ABD formülünün; Maraş'ın yüzde 20'siyle başlayarak, bu şehrin aşamalı olarak BM'ye verilmesini öngörürken, şehrin ilk önce BM'ye, ardından da yasal sahiplerine geri verilmesinin nasıl garanti altına alınacağına izahat getirmediği şeklinde yansıttı. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın, 1974'ten bu yana ilk kez, az da olsa Rumlara toprak verilmesine ve önerinin 'araç' olarak addedilmesine yatırım yaptığını yazan gazete, Amerikalıların, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın endişelenmesine gerek olmadığını, çünkü süreç başlayana kadar 2 yıllık bir zaman geçeceğini düşündüklerini belirtti.

Öte yandan Haravgi, Yunanistan'da yayımlanan Tipu Tis Kiriakis gazetesinde yer alan haberlere dayanarak, söz konusu ABD fikirlerinin, Washington'daki Yunan Büyükelçisi Aleksandros Mallias'ın ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns onuruna verdiği yemekte, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bryza tarafından masaya yatırıldığını belirtti. Habere göre ABD Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Masası yetkilileri, üzerinde çalıştıkları önerinin, 1974'ten sonra toprak verilmesiyle, 'Lefkoşa'yı, Türk liman ve havalimanlarının Rum bandıralı uçak ve gemilere Mağusa Limanı aracılığıyla doğrudan ticaretin başlamasıyla eşzamanlı olarak açılmasını kabul etmeye mecbur bırakacağına inanıyor.

Öte yandan Yunanistan'da yayımlanan Kathimerini gazetesine dayanarak, Amerika'nın; Türkiye-AB ilişiklerinde kriz yaşanmaması amacıyla perde gerisinde faal biçimde çalıştığını belirten Haravgi, güvenilir kaynaklara atıfta bulunulan söz konusu haberde, Amerika'nın son 24 saatten beridir ortalıkta, muhtemelen anlaşmayla sonuçlanacak yeni bir öneri dolaştırdığından bahsedildiğini yazdı.

Alithia gazetesi de ilgili haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un Amerikan fikirleri konusunda kartlarını kapalı tuttuğunu, Ankara'nın ise yanıt hakkını saklı tuttuğunu belirterek, Finlandiya'nın iyimser görünmesine karşın bu konuda her zamanki gibi konuşmadığını, Yunanistan'ın ise fikirleri, iyi bir görüşme zemini olarak addettiğini belirtti.

Kaynak: İHA