Lefkoşa: Koçaryan ile Papadopulos Görüşmesi

Lefkoşa: Koçaryan ile Papadopulos Görüşmesi

Güney Kıbrıs'a İlk Ziyaretini Gerçekleştirmekte Olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos ile Gerçekleştirdiği Görüşme Sona Erdi. Koçaryan, "Ermenistan, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni Bütün Uluslararası Mercilerde Hem Kıbrıs Sorunuyla Hem de Diğer Konularda Destekliyor. Buna Paralel Olarak Türkiye'nin Üyelik Süreciyle de İlgileniyor ve Bu Sürecin Ermeni-türk İlişkilerini Etkileyeceğini Biliyor" Dedi.

Lefkoşa: Koçaryan ile Papadopulos Görüşmesi

Güney Kıbrıs'a ilk ziyaretini gerçekleştirmekte olan Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'ın, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos ile gerçekleştirdiği görüşme sona erdi. Koçaryan, "Ermenistan, Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bütün uluslararası mercilerde hem Kıbrıs sorunuyla hem de diğer konularda destekliyor. Buna paralel olarak Türkiye'nin üyelik süreciyle de ilgileniyor ve bu sürecin Ermeni-Türk ilişkilerini etkileyeceğini biliyor" dedi.

Rum radyosunun haberine göre, görüşme sonrasında Papadopulos ile Rum gazetecilerin sorularını cevaplandıran Koçaryan, ülkesinin Kıbrıs sorununa, "Kıbrıs'ın halkı ve liderliğinin arzu ettiği gibi bir çözümün" acilen bulunmasını arzu ettiğini söyledi. Koçaryan, "Kıbrıs sorunundaki tavrımızı, bugüne kadar Birleşmiş Milletler ve bütün uluslararası mercilerde, herhangi bir konuyu ne zaman oylamamız gerekse aldığımız konumumuzdan anlayabilirsiniz. Biz, her zaman Kıbrıs tarafının çıkarlarından yana oy kullanıyoruz" diye konuştu.

Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos ise, Türkiye'nin AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddetmesi konusunda, Güney Kıbrıs'ın tutumuyla ilgili olarak, "Defalarca vurguladığım üzere veto, eğer varsa Türkiye'ye karşı yaptırım kararı alınmasını isteyenlere değil, istemeyenlere aittir. Biz, Türkiye'nin yükümlülüklerinin Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle bağlantısı olduğunu düşünmüyoruz. Bunlar kendine özgü yükümlülüklerdir ve Türkiye, gönüllü olarak üstlendiği için bunları yerine getirmek zorundadır" şeklinde konuştu.

AB'nin yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye'ye karşı yaptırım konusunu görüştüğünü ileri süren Papadopulos, "İstisnasız bütün Avrupa ülkeleri Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine katılıyor, ancak yine bütün Avrupa ülkeleri Türkiye'nin AB üyelik sürecinin kesilmesini istemiyor ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi dolayısıyla yaptırım uygulanması konusunu tartışıyor. Şu anda tartışılan konu yaptırımların ne tür ve boyutta olacağıdır" diye konuştu.

Aynı konuda Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan ise, "Türkiye AB'ye üyelik arzusunu belirttiğine göre, bu aynı zamanda komşu ülkelerle ve dolayısıyla Ermenistan ile de ilişkilerin düzenlenmesi anlamına gelir. Dolayısıyla Türkiye'nin AB üyelik süreci konusu bizi ilgilendiriyor ve üyeliğinin tam da olması gerektiği gibi gerçekleştiğini görmeyi bekliyoruz. Bu elbette, Ermeni-Türk ilişkilerini etkileyecek" şeklinde cevaplandırdı.

"KIBRIS, ERMENİSTAN'IN TEZLERİNE TAM DESTEK VERİYOR"

İki ülke arasındaki ilişkiler konusunda Koçaryan, "Aramızda görüş ayrılığının izi bile yok, bütün konularda tam karşılıklı anlayış ve güven var" derken, Papadopulos ise, "Gerek ikili ilişkilerle, gerek uluslararası ilişkilerle ilgili olsun, iki ülkenin politikaları arasında hiçbir ayrılık yoktur. Kıbrıs, Ermenistan'ın tezlerine tam destek veriyor" dedi. Koçaryan, iki ülke arasındaki ilişkileri hararetli dostluk ilişkisi olarak niteledi ve "Bu, ülkelerimiz arasındaki diyalogdan da bellidir" ifadelerini kaydetti. Bugün imzalanan anlaşmalara da değinen Koçaryan, "Bugün diyalogun, sosyal, ekonomik ve diğer alanlarda somutlaştırılması yönünde bir çaba harcandı. Bugün ortaya koyduğumuz planların pratikte hayata geçirilmesi olanaklarını inceledik ve bu önerileri yakın gelecekte hayata geçirmeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

Papadopulos ise, eğitim, turizm, bankacılık, işbirliği, kültürel alışveriş gibi işbirliğinin geliştirilebileceği geniş bir konu çerçevesini ele aldıklarını belirterek, 2007 yılı içerisinde işbirliği genel çerçevesinin, bu alanlarda ileri götürülecek çalışma gruplarıyla hayata geçirilmesi ümidini dile getirdi. Kıbrıs'ta dinamik ve üst düzey bir Ermeni cemaati var diyen Papadopulos, "Ermeni vatandaşlarımıza, bu işbirliği yolunu açık tutmanın öncüleri olarak davranıyoruz ve her türlü yardım ve destek vaadinde bulundum" diye konuştu. Papadopulos, AB ile Ermenistan arasında imzalanan iyi komşuluk anlaşmasının, AB'nin bütün üye ülkelerinin de katıldığı bir dizi uyumu ve programı kapsadığını söyleyerek, "Kapsamı Kıbrıs ile de ilgilidir. Biz, Ermenistan'ın bizden istediği her şeyi büyük memnuniyetle sağlayacağız. Öneri üç ülkeyi kapsadı ve Kıbrıs en baştan, Ermenistan'a destek verdi. Ülkelerden biriyle ilgili kuşku ve itirazımız varken, Ermenistan, diğer üç ülkeden ayrı tutulabilirdi. Neyse ki AB bu iyi komşuluk programının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin hararetli desteğiyle hemen ileri götürülebilmesi için endişelerimizi giderme yolunu buldu" dedi. Aynı konuyla ilgili olarak Koçaryan da, ülkesinin uyumlar konusunda Kıbrıs'ın deneyiminden yararlanmak istediğini söyleyerek, Lefkoşa'nın bu süreçte Ermenistan'a yardımcı olmaya hazır olduğunu bildirdi.

Papadopulos ve Koçaryan'ın bu açıklamaları öncesinde Ermenistan ve Güney Kıbrıs arasında örgütlü ve diğer suçlarla mücadelede işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Rum tarafı adına Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Sofoklis Sofokleus, Ermenistan adına da Adalet Bakanı David Harutyunyan imza attı.