Lefkoşa: KKTC'nin Yeni Ombudsmanı Önsav Görevine Başladı

Lefkoşa: KKTC'nin Yeni Ombudsmanı Önsav Görevine Başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Tarafından Atanan ve Ataması Meclis Tarafından Onaylanan KKTC'nin 2. Ombudsman'ı Feridun Önsav, Bugün Cumhurbaşkanlığında Yemin Ederek Göreve Başladı.

Lefkoşa: KKTC'nin Yeni Ombudsmanı Önsav Görevine Başladı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından atanan ve ataması meclis tarafından onaylanan KKTC'nin 2. Ombudsman'ı Feridun Önsav, bugün cumhurbaşkanlığında yemin ederek göreve başladı.

Ombudsman Önsav, Kıbrıs Türk halkına ve KKTC'ye bağlı kalacağına, KKTC Anayasası'nı, yasalarını ve diğer mevzuatını koruyacağına, görevini tarafsızlık ve saygı duygusuyla sadece vicdanının emrine uyarak yapacağına dair namusu üzerine yemin ederek göreve başladı. Yemin töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Talat, uzun süredir boş bulunan ombudsmanlık mevkiine Önsav'ı atadığını, atamanın meclis tarafından onaylandığını ve yasa gereği Önsav'ın bağlılık yemini ettiğini söyledi. Ombudsmanlık görevinin kutsal bir görev olduğunu söyleyen Talat, "Vatandaşların zaman zaman karşılaştıkları sorunların çözümü için başvuracağı ve her ne kadar arzulanan yaptırım gücüne sahip olmasa da, bulunduğu mevki itibarıyla oldukça etkin bir görev olan bu yere gelmekle Önsav, çok etkin bir sorumluluk üstlendi" dedi.

Bu mevkide tarafsızlığın ve herkese eşit davranmanın son derece önemli olduğunu vurgulayan Talat, "Buna hassasiyetle uymanız gerekiyor. Kıbrıs Türk halkı sizden bunu bekliyor, çünkü çeşitli durumlarda bazen doğru değerlendirme yaparak, bazen yanlış değerlendirme yaparak, bazen yasal boşluklar, bazen de yasaların yanlış yorumlanması nedeniyle insanlarımız haksızlıkla karşılaşabilir. Çoğu zaman da bu olağandır. Doğal kabul edilebilir ancak insanlar bu gibi durumlarda başvuracakları bir mevki arar. Bu her zaman için mahkeme olmayabilir, mahkemeyi gerektirecek bir konu olmayabilir. Ancak sonuçta sorunlara çözüm bulabilmek önemli. Ombudsman görevi de özellikle bu amaç için düşünülmüştür" diye konuştu.

Yeni ombudsmanın başarılı olacağına olan inancını yineleyen ve başarının ölçütünün halkın memnuniyeti olacağını kaydeden Talat, Önsav'a hitaben, "Halkın memnuniyetini kazanacak bir icraat için sizin her tür çabayı ortaya koyacağınıza inanıyorum. Burada önemli olan bir husus var. Ombudsmanın görevi, genellikle halkın devlete olan şikayetlerine yöneliktir. Dolayısıyla halkı devlete karşı koruyan müesseselerden bir tanesidir ombudsmanlık. Bu bakımdan güçlü olan devlete karşı zayıf olan bireylerin, vatandaşların korunabilmesi, haklarının öne çıkarılabilmesi için önemli bir görev üstlendiniz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA