Lefkoşa: KKTC'den Mal Aldığı İçin Tutuklanan Rus Kadının Mahkemesi Başladı

Lefkoşa: KKTC'den Mal Aldığı İçin Tutuklanan Rus Kadının Mahkemesi Başladı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (Gkrk) Yayınlanan Politis Gazetesi, KKTC'den Mal Alma Suçlamasıyla 18 Kasım 2006 Tarihinde Metehan Sınır Kapısı'ndan Güney Kıbrıs'a Geçmek İsterken Tutuklanan Rus Kadın Elena Markusov'nın Davasının Rum Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde Dün Başladığını Yazdı.

Lefkoşa: KKTC'den Mal Aldığı İçin Tutuklanan Rus Kadının Mahkemesi Başladı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRK) yayınlanan Politis Gazetesi, KKTC'den mal alma suçlamasıyla 18 Kasım 2006 tarihinde Metehan Sınır Kapısı'ndan Güney Kıbrıs'a geçmek isterken tutuklanan Rus kadın Elena Markusov'nın davasının Rum Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde dün başladığını yazdı.

Politis Gazetesi, "Rus Kadın: "Sahtekarların Kurbanıyım" başlığıyla verdiği haberinde, hakkında "suç işlemek için çete oluşturmak" ve "hilekarlıkla taşınmaz mal alışverişinde bulunmak" suçlarından dava açılan 30 yaşındaki Rus kadınla birlikte, 42 yaşındaki bir de Kıbrıslı Türk'ün Lapta'daki söz konusu eski Rum arazisine ev yapıp satmakla suçlandığını yazdı. Gazete, iddia makamının Kıbrıslı Türk hakkındaki kovuşturmayı, mahkeme celpnamesinin ulaştırılmasının mümkün olmamasından ötürü ertelemek zorunda kaldığını belirtirken, Rus kadının el çantasında bulunan emlak satış anlaşması ve broşürlerin ise kanıt olarak mahkemeye sunulduğunu yazdı. Gazete, Rus kadının mahkemede verdiği ifadesinde, birkaç günlük tatil için KKTC'ye geldiğini ve kaldığı otelde bulunan bir emlak bürosundan kendisine ev satın almasında hiçbir yasal sorun bulunmadığı, birçok Avrupa vatandaşı ve özellikle de İngilizler'in KKTC'den ev satın aldıklarının söylendiğini belirtti. Rus kadın, ev için bin İngiliz sterlini kaparo ödediğini ve satın almaya kesin karar vermek için 4 haftası bulunduğunu belirtirken, ülkesine döndüğü zaman konuyu daha ayrıntılı araştırmayı amaçladığını vurguladı. Rus kadın, 'Evin inşa edildiği arazinin kimin olduğu konusunda kendisine bilgi verilmediğini ve sahtekarların kurbanı olduğunu' da iddia etti.

Politis Gazetesi'ne göre davanın görülmesine 19 Aralık'ta devam edilecek.

Kaynak: İHA