Lefkoşa: Kktc'de Koalisyon Hükümetinin Sona Ermesi

Lefkoşa: Kktc'de Koalisyon Hükümetinin Sona Ermesi

KKTC'deki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi, partili milletvekilleri ve bakanların da katılımıyla yaptığı toplantıda oybirliğiyle hükümetin istifası ve yeni hükümet oluşumu konusunda Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu'na tam yetki verdi.

Lefkoşa: Kktc'de Koalisyon Hükümetinin Sona Ermesi

KKTC'deki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Parti Meclisi, partili milletvekilleri ve bakanların da katılımıyla yaptığı toplantıda oybirliğiyle hükümetin istifası ve yeni hükümet oluşumu konusunda Genel Başkan ve Merkez Yönetim Kurulu'na tam yetki verdi.

CTP-BG Genel Merkezi'ndeki toplantıda, hükümetin istifasıyla ilgili karar önerisinin oylandığı bölüm, basın mensuplarına açık yapıldı. Başbakan ve CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, saat 18.30'da basının da izlediği konuşmasında değerlendirmeler yaptı, ancak gazetecilerin sorularını "hiçbir soruya yanıt yok" diyerek cevapsız bıraktı. Toplantıya katılanların da hazır bulunduğu açıklama sırasında Başbakan Soyer, 1 Ocak 2004 tarihinden beri işbaşında olan CTP-DP Koalisyon Hükümeti'nin başardıklarına ve gelinen aşamadaki sıkıntılara değindi. Ortakları DP'nin, hükümetin yeniden yapılandırılmasını benimsemediğini kaydeden Soyer, kriz ve hükümet boşluğu yaşanmaması için gösterdikleri sabra rağmen sürecin sağlıklı noktada gelişmediğini söyledi. Soyer, CTP-BG'nin kurulduğu zamandan beri Kıbrıs Türk halkının daha ileriye gitmesi, demokratik kurumsallaşmanın gelişmesi, ülkeye barışın yerleşmesi ve bölge ülkelerinde barış ortamının ilerleyebilmesi için yoğun mücadeleler verdiğini kaydetti. Yıllardır toplumsal kesimlerle işbirliği, diyalog ve bütünleşmeyle sürdürülen bu mücadele sonucunda Kıbrıs Türk halkının daha ileri bir ekonomik yaşam ve dünyayla bütünleşmek için iradesini ortaya koyduğuna işaret eden Başbakan Soyer, "Bu iradenin kesinleşmiş gücü olan CTP-BG, bütün zorluklara rağmen 1 Ocak 2004 tarihinde DP'yle zorunlulukların yarattığı bir sonucu sorumlulukla bağdaştırarak hükümet kurmuştur ve bu hükümetle CTP-BG, halkımızı bu anlayışla önemli bir milada taşımıştır. Bu da referandumun gerçekleşmesidir. Kıbrıs sorununun çözümünde bu tarihi bir milattır. Bunun akabinde yaşadığımız kriz ve seçim ortamlarında da büyük ölçüde CTP-BG zorluklarla da olsa halkın ekonomik yaşamını, sosyal gelişmesini, Kıbrıs sorununda yılların ihmalinin oluşturduğu sıkıntıları aşacak siyasetleri geliştirmekte Cumhurbaşkanımızla birlikte büyük görevler sürdürmüştür. Bu somut görevlere baktığımız zaman, göreve başladığımız günden buyana kişi başına milli geliri 10 bin dolara çıkaran ekonomide bir kısım temel atılımları, hayatın bütününde de büyük sıkıntılar olmasına rağmen dönüşüm programları uygulayan bir hükümetin Kıbrıs sorununda yeni açılımlar Hurma ve Orams davaları Mal Tazmin Komisyonu çerçevesinde özellikle iki bölgeliliği sarsacak bütün görüşmeleri, çözüm temelinde göğüsleyebilme başarısını gösterdik" dedi.

Başbakan Soyer, DP ile kurdukları koalisyonun birçok önemli görevi yerine getirdiğini belirterek, 'CTP Denktaş ile işbirliği yaptı' diyerek, 'değerlerini küçültmeye' çalışanlara rağmen hep birlikte yürüyüp bu işi başarıyla bu noktaya getirdiklerini anlattı. Soyer, "Ancak yaşadığımız bütün bu dönemlerin içinde bir sıkıntı doğdu. DP'yle kurduğumuz koalisyon ortaklığında önemli farklıklarımıza rağmen, bahsettiğim bu başarılar büyük bir hadise olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. DP'nin bu başarılarda da elbette katkısı vardır. Ancak yaşadığımız bütün sıkıntıların içinde DP ile oluşturduğumuz koalisyon hükümeti, maalesef yeni ve ciddi bir kısım sıkıntılar yaşamıştır. Bu sıkıntıları gidermek için etik değerler toplamında, öncelikle haliyle ortağımız DP ile yeniden bu hükümet oluşumunun yapılandırılmasının yolunu tuttuk. Bu yolda kararlı şekilde yürüdük, ancak geçen bu sürede üzülerek tespit ettik ki; DP maalesef yeniden yapılanma noktasını benimsememiştir. Basında da ifade edildiği gibi DP yeniden yapılanmayı kabul etmedi, hatta CTP-BG'nin çaresizlik içinde dönüp dolaşıp kendilerine geleceği tespitini yaptı" diye konuştu.

Soyer, partisinin yaşanan bu süreçleri değerlendirerek ülkede krizler doğmaması, hükümet boşluğu yaşanmaması ve ülkenin ihtiyaç duyduğu sorunlara acil çözümler bulunması için sabır gösterdiğini, ancak sürecin sağlıklı noktaya doğru gelişmesini sağlayamadığını anlattı. Daha sonra karar önerisini okuyan Başbakan Soyer, parti meclisi üyelerinin özgür iradesiyle vereceği kararla sadece partinin değil, ülkenin ve bölgenin barışa, çözüme, demokrasiye ve daha iyi demokratik ortama taşınacağına inandığını söyledi.

"CTP-BG Parti Meclisi, CTP-BG Meclis Grubu ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği ortak toplantıda bütün süreçleri değerlendirerek DP ile oluşturduğumuz koalisyonun devamının mümkün olmadığı tespitiyle başkan ve merkez yönetim kuruluna istifa ve yeni hükümet oluşumu için tam yetki vermiştir" ifadelerini içeren karar önerisi, oybirliğiyle onaylandı. Karar ayakta alkışlandı.

Kaynak: İHA