Lefkoşa: KKTC'de Kırgız Kültür Günleri

Lefkoşa: KKTC'de Kırgız Kültür Günleri

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Tarafından Organize Edilen "Kırgız Kültür Etkinlikleri", Ünlü Ressam Yuristanbek Shygaev'in Sergisinin Açılışıyla Başladı.

Lefkoşa: KKTC'de Kırgız Kültür Günleri

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen "Kırgız Kültür Etkinlikleri", ünlü ressam Yuristanbek Shygaev'in sergisinin açılışıyla başladı.

Başkent Lefkoşa'daki Atatürk Kültür Merkezi'nde yer alan serginin açılışı, bugün saat 18.00'de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak tarafından yapıldı. Açılışa, Kültür Dairesi Müdürü Mustafa Hastürk, İlköğretim Dairesi Müdürü Hatice Düzgün, Kırgız ve Kıbrıslı Türk sanatçılar, davetliler ile sanat severler katıldı. Açılış öncesinde, ressam Shygaev bir konuşma yaparak, Kırgız sanatlarını KKTC'de sergilemekten dolayı çok duygulandığını belirtti. Serginin gerçekleşmesine katkısı olan herkese teşekkür eden Shygaev, Kırgız ve Türk halkının her zaman omuz omuza olacağına inandığını söyledi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Öztoprak da, Kırgız etkinliklerinin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mart ayında kendilerinin Kırgızistan'ı ziyaret ettiklerini ve Türkiye'den sonra ilk defa bir başka ülkeyle kültür protokolü imzaladıklarını anımsattı. İmzalanan protokolün, Kırgız ve Kıbrıs Türk halkının her zaman omuz omuza olacağının bir göstergesi olduğunu vurgulayan Öztoprak, Kırgız gecesinin yapılan protokol uyarınca düzenlendiğini kaydetti.

Böylesine büyük bir etkinliğe katkı koymanın kendilerini sevindirdiğine işaret eden Öztoprak, KKTC'li sanatçılar ve sanatseverlerle bu etkinliği paylaşmaktan mutluluk duyduğunu da sözlerine ekledi. Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti'nin de sergi için çok büyük katkıda bulunduğuna dikkat çeken Öztoprak, serginin gerçekleşmesi için emeği geçen herkese teşekkür etti.

Serginin açılışının ardından, yine Atatürk Kültür Merkezi'nde Kırgız Halk Müziği Konseri gerçekleştirilecek. 14 Aralık tarihine kadar devam edecek etkinliklerde, sergi ve konserler yer alacak. Shygaev'in sergisi ise, 13 Aralık'a kadar gezilebilecek. Etkinlikler çerçevesinde, 14 Aralık Perşembe günü saat 20.00'de Devlet Türk Sanat Müziği Topluluğu, Türk Sanat Müziği konseri verecek.