Lefkoşa: KKTC'de Hükümet Kurma Çalışmaları

Lefkoşa: KKTC'de Hükümet Kurma Çalışmaları

KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi-birleşik Güçler (CTP-bg) ile Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) Arasında Sürdürülen Koalisyon Görüşmelerinde Uzlaşmaya Varıldı.

Lefkoşa: KKTC'de Hükümet Kurma Çalışmaları

KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) ile Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti) arasında sürdürülen koalisyon görüşmelerinde uzlaşmaya varıldı.

İki partinin genel sekreterleri Ömer Kalyoncu ile Mustafa Gökmen başkanlığındaki heyetler arasında gerçekleşen hükümet kurma ve protokol görüşmeleri tamamlandı. Hazırlanan protokol, yarın her iki partinin yetkili kurullarında görüşülerek karara bağlanacak. Toplantının son bölümüne katılan CTP-BG ve Özgür Parti Genel Başkanları Ferdi Sabit Soyer ile Turgay Avcı, toplantı çıkışında düzenledikleri ortak basın toplantısında mutabakata vardıklarını açıkladı. CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Soyer; ülkeyi reforma, demokrasiye, hak eşitliği temelinde çözüme taşımak amacıyla, her iki parti heyetleri arasında sürdürülen görüşmelerde hükümet kurmaya yönelik protokol noktasında bugün tam bir mutabakat oluştuğunu söyledi. Soyer, heyetlerin protokol çalışmasını birlikte sonuçlandırdıklarını ifade ederek, iki partinin genel sekreteri Kalyoncu ile Gökmen başkanlığındaki heyet üyelerine teşekkür etti. "Güzel, hızlı, etkili ve çok samimi bir çalışma yaptılar. Bize protokolü öncenden bildirdiler. Şimdi birlikte teyidini yaptık" diye konuşan Soyer, tamamlanan ve iki başkan tarafından da teyit edilen protokolün, yarın partilerin yetkili kurullarında değerlendirileceğini kaydetti. Soyer, parti yetkili kurullarının değerlendirmesiyle birlikte, hükümet oluşumunun hafta sonuna tam anlamıyla gerçekleşmiş olacağını vurguladı. Soyer, bir gazetecinin bakanlıkların paylaşımının belli olup olmadığıyla ilgili sorusunu, hazırlanan protokolün partilerin yetkili organlarına götürüleceğini, bu nedenle yetkili organlara gitmeden bu yönde açıklama yapmak istemediğini söyledi. Bakanlık dağılımının, yarınki yetkili kurulların değerlendirmesinden sonra açıklanacağını belirten Soyer, "Yalınız bir şeyi söylemek isterim. Biz, bakanlıkları ve devleti paylaşmadık. Biz, bir görev dağılımı yaptık. Prensip olarak vardığımız temel argüman, iki partinin koalisyonu büyük bir koordinasyon içerisinde olacaktır ve birlikte bu konuyu değerlendirecektir. Bunu da bu şekilde kamuoyuyla paylaşmak istedim. En sevindiğim yan, bu komitelerin koordinasyona her şeyden daha fazla önem verip, detaylı olarak tartışıp bir usule bağlamalarıdır" diye konuştu.

Özgür Parti Kurucu Genel Başkanı Turgay Avcı ise, hükümet protokolünün, komitelerin yoğun çalışmasından sonra başbakan ve kendisinin de katılımıyla tamamlandığını söyledi. Avcı, hedefin kaotik ortamın önünü açmak, iç ve dış siyasette halka huzur, refah, mutluluk, ekonomik gelişim ile her konudaki rahatlık sağlayacak yeni bir hükümet oluşturmak olduğunu ifade ederek, protokolle bunun gerçekleştirildiğini kaydetti. Avcı, protokolü Özgür Parti'nin yetkili organlarında yarın görüşeceklerini belirterek, "Yine aynı şekilde, hafta sonuna bu konu tamamlanmış olacaktır. Ülkemize hayırlı olsun" dedi.

Reformlar oluşturmak, yenilikler getirmek, bütünlüklü bir hükümet anlayışıyla halka hizmet vermek için yola çıktıklarını dile getiren Turgay Avcı, bu konuda tam bir anlayış içerisinde olduklarını söyledi. Avcı sözlerine, "Bizim ümidimiz, tahminimiz ve beklentimiz, bu ülkenin görmediği, birlikte çalışan bir koalisyon hükümetini yaşatmak" şeklinde sonlandırdı.

İki parti yetkilileri tarafından hazırlanan ve parti başkanları tarafından teyit edilen koalisyon protokolü, yarın ilk olarak saat 14.30'da toplanacak Özgür Parti yetkili kurulunda değerlendirilerek karara bağlanacak. CTP-BG Parti Meclisi ise, protokol metnini saat 19.30'da gerçekleştireceği toplantıda değerlendirecek.

Kaynak: İHA