Lefkoşa: KKTC'de 15 Kasım Program Krizi

Lefkoşa: KKTC'de 15 Kasım Program Krizi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 23. Kuruluş Yıldönümünde Güvenlik Kuvvetleri Adına Konuşma Yapan Subayın, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Tarafından Alkışlanmamak Suretiyle Protesto Edilmesi ve Bu Görüntülerin Medyaya Yansıması Üzerine KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Konuyla İlgili Bir Açıklama Yaptı.

Lefkoşa: KKTC'de 15 Kasım Program Krizi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 23. kuruluş yıldönümünde Güvenlik Kuvvetleri adına konuşma yapan subayın, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından alkışlanmamak suretiyle protesto edilmesi ve bu görüntülerin medyaya yansıması üzerine KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Güvenlik Kuvvetleri Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Kurmay Albay Alper Önel yaptığı yazılı açıklamada, 15 Kasım törenlerinde krize neden olan konuşmanın programda olmasına karşın, sorunun eksik veya yanlış bilgilendirmeden kaynaklandığını belirterek, Cumhuriyet Bayramı törenleriyle ilgili ortaya çıkan gereksiz ve faydasız gündemle ilgili tartışmaların büyük bir üzüntüyle karşılandığını bildirdi. Emekli Kurmay Albay Önel, her törenin kapsamına göre uzun bir hazırlık, bir seri koordinasyon toplantıları ve tören alanında da provalar yapıldığını belirterek, bu toplantılara hemen hemen tüm kurum, kuruluş ve örgütlerden temsilcilerin katıldığını kaydetti. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı töreninin de aynı süreçten geçtiğini ifade eden Önel, dernek tarafından yapılan inceleme sonucuna göre süreçle ilgili detaylı bilgi verdi. Önel, 1. Alay Komutanlığı temsilcisinin, tören programını okuduğunu ve katılanlara söyleyecek bir şeyleri olup olmadığının sorulduğunu aktardı. Önel, bu toplantıda Tanıtma Dairesi Müdürü Nurper Moreket tarafından katılımcıların, konuyla ilgili not almaları konusunda da uyarıldıklarını belirtti. Herhangi bir katkıda bulunan olmadığını söyleyen Önel, okunan programda bir askeri personel tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılacağının da açıklandığını ifade etti.

10-13 ve 14 Kasım 2006 tarihlerinde yapılan görüşmelerde askeri personelin yapacağı konuşmalarda dhil olmak üzere, konuşma sürelerinin görüşüldüğünü kaydeden Önel, "Tören programının bazı adreslere 16-17 Kasım 2006 tarihlerinde ulaştığı tespit edilmiştir. 16 Kasım Perşembe günü saat 16.00'da Cumhurbaşkanı Talat, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı (GKK) ile konu hakkında bir görüşme yaptı. GKK, yukarıdaki bilgileri kendilerine iletmiştir. Buna rağmen basına yapılan ve Güvenlik Kuvvetleri'ni hedef alan, orduyla devletin kurumları arasında çatışma varmış intibası uyandıran ve konuyu sivilleşme söylemleriyle ilişkilendiren açıklamalara bir anlam verememekteyiz. Gereksiz yere gündem yaratmak için 'resmi olmayan keyfi konuşmalar' veya 'darbeci anlayış' gibi yorumlar yapılması, yurtsever halkımızın devlet makamlarına olan güvenini zedeleyebileceği akıllardan silinmemelidir" ifadelerini kaydetti.

Önel sözlerini, "Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği nezdinde yürütülen Kıbrıs ile ilgili faaliyetler, ortaya konulan planlar ve önerilerin sürekli olarak sıralandığı bugünlerde, devletimizin tüm birimleri arasında birçok gelişmiş ülkelerde olduğu gibi dışa karşı birlik ve beraberlik içinde bir davranış sergilemek bütün kurumlarımızın görevi olmalıdır" şekilde tamamladı.

Kaynak: İHA