Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'nın Açıklamaları

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'nın Açıklamaları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (Gkry) Lideri Tassos Papadopulos'un, Avrupa Birliği'nin (AB) Kuzey Kıbrıs'a Uygulanan İzolasyonların Kaldırılması Yönündeki Taahhüdünün Yerine Getirilmesini Engellemek İçin Yeni Oyunlar Peşine Düştüğünü Aktardı.

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'nın Açıklamaları
15.12.2006 22:40 | Son Güncelleme: 15.12.2006 22:40

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Tassos Papadopulos'un, Avrupa Birliği'nin (AB) Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılması yönündeki taahhüdünün yerine getirilmesini engellemek için yeni oyunlar peşine düştüğünü aktardı.

Yazılı bir açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, GKRY Lideri Papadopulos'un Kıbrıs'a uygulanan izolasyonların kaldırılmasını engellemek için yeni girişimlerde bulunduğunu ifade etti. Papadopulos'un, Kıbrıslı Türklerin doğrudan ticaretten elde edecekleri gelirin çok önemli olmadığını ve Kıbrıslı Türklerin istemeleri halinde kendi kontrollerindeki limanlardan ihracat yapabileceklerini anlatmaya çalıştığını kaydeden Erçakıca, Papadopulos'un, Gazimağusa limanının doğrudan ticaret için kullanılmasını ise bir kez daha Kıbrıslı Rumların kapalı Maraş bölgesine dönüşüne bağlamaya çalışmış olduğunu bildirdi.

Erçakıca, KKTC'ye uygulanan izolasyonların son zamanlardaki siyasi gelişmeler sonunda AB'de daha fazla tartışılır hale geldiğini ifade ederek, AB Genel İşleri Konseyi'nin pazartesi günkü çalışmaları sırasında, Ocak ayından itibaren bu konuda bir çalışma yapmayı kararlaştırdığını hatırlattı. İzolasyonların kaldırılmasının zaten AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik bir taahhüdü olduğunu ve bunun yerine getirilmesi için herhangi bir karşılık istenmediğini yineleyen Erçakıca, Papadopulos'un, 22 Ocak'ta konsey çatısı altında yapılması planlanan çalışmayı sonuçsuz hale getirmeyi ve izolasyonların kaldırılması çabalarını başarısız kılmayı amaçladığını vurguladı. Kuzey'deki hava ve deniz limanları kullanılarak AB ile doğrudan ticaret yapmayı öngörmeyen hiçbir girişimin, izolasyonların kaldırılması çabası olarak nitelenemeyeceğinin altını çizen Erçakıca, "Papadopulos'un Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonunu devam ettirmek için başvuracağı bu gibi taktikler, Kıbrıs Türk halkıyla Kıbrıs Rum halkı arasındaki ilişkilerin daha da kötüleşmesine neden olacak ve Türkiye-AB ilişkilerine darbe vuracaktır. Hiç kuşku yok ki, bu tür gelişmeler Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler çatısı altında çözüm bulma çabalarına da zarar verecektir" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'nın Açıklamaları - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 15.7.2020 04:33:38. #1.15#
title