Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'dan Açıklamalar

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'dan Açıklamalar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Türkiye'nin AB Üyeliği Müzakerelerinde Sorun Yaşanmaması İçin Başlattığı İnisiyatifin, Rum Yönetiminin Tutumundan Dolayı Başarısızlıkla Sonuçlandığını Açıkladı.

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca'dan Açıklamalar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Türkiye'nin AB üyeliği müzakerelerinde sorun yaşanmaması için başlattığı inisiyatifin, Rum yönetiminin tutumundan dolayı başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

Erçakıca, bugün düzenlediği haftalık brifingde, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın başlattığı inisiyatifin başarısızlığa uğramasını irdeledi. Yunanistan'ın, Kıbrıs sorununda taraf değilmişçesine Kıbrıslı Türkleri dışlayarak, sorunu Türkiye ile Kıbrıs Rum tarafı arasında bir sorun haline getirme çabalarına destek verdiğine dikkat çeken Erçakıca, "Bu tutum, Yunanistan'ın bundan sonraki süreçte de olumlu bir rol oynamayacağının ve sorunun çözümüne katkısı olmayacağının göstergesiyse, Kıbrıs sorununun çözümünü engelleyen Kıbrıs Rum uzlaşmazlığının üstesinden gelmek biraz daha zorlaşacak" dedi.

Erçakıca, Türkiye'nin 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı dönemi Başbakanı Bülent Ecevit'in vefatından duyulan üzüntüyü dile getirerek başladığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın cumartesi yapılacağı açıklanan cenaze töreninde hazır bulunacağını bildirdi. Erçakıca, Rum tarafının görüşmeler gündeme geldiği andan itibaren Kıbrıs Türk tarafının orada bulunacak olmasından ötürü büyük rahatsızlık duyduğuna dikkat çekerek, Rum yönetiminin bu tutumunun inisiyatifin sonuçsuz kalmasına neden olduğunu belirtti. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türklerin bulunduğu bir çerçevede müzakerelerden kaçınmaya ve Türkiye'yi muhatap almaya çalıştığını kaydeden Erçakıca, "Bizim için oluşturduğu zorluklara karşın, Finlandiya'nın çabalarına destek olarak 'yapıcı bir tutum' takındık ve sorunların ele alınmasının bir yolunu bulmaya çalıştık. Başarısızlık, Kıbrıs Rum tarafının 'hiçbir şey vermeden kazanım elde etme' politikasının bir ürünüdür" diye konuştu.

Kıbrıslı Rumların AB'yi dövüş arenası olarak görmekten vazgeçmesi gerektiğini kaydeden Erçakıca, Kıbrıs sorununun ancak Kıbrıs'taki iki tarafın eşit katılımıyla yapılacak müzakereler yoluyla adil, kalıcı ve kapsamlı bir anlaşmaya varılmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi. Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs sorununu 'AB sorunu' haline getirme çabasının, 8 Temmuz kararlarıyla başlayan süreci de tıkadığına işaret eden Erçakıca, "AB çerçevesinde elde edilebilecek olan avantajlar, Kıbrıs Rum tarafının iştahını canlı tuttukça, tarafların eşitliğine dayanan Birleşmiş Milletler (BM) sürecinin verimli olması için katkı yapmaları elbette beklenemez" şeklinde konuştu.

AB'nin yapması gereken en ciddi katkının, Kıbrıs Rum tarafını BM çerçevesinde masaya oturmaya ve eşitlik temelinde bir çözüme razı etmek olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, "AB yetkilileri, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasını amaçlayan BM çatısı altındaki sürecin sorumluluğunun da omuzlarında olduğunun bilinciyle hareket etmeli ve Kıbrıs Rum tarafının AB üyeliğini, Türkiye ile Kıbrıs Türk tarafına karşı kullanma girişimlerinin önlenmesine destek vermelidir" ifadelerini kaydetti.