Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Gambari'nin Önerilerine Olumlu Yanıt

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Gambari'nin Önerilerine Olumlu Yanıt

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kendisi ile Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos Tarafından 8 Temmuz'da Alınan Kararların İleri Götürülmesini Sağlamak Amacıyla Yöntem Öneren Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari'nin Mektubuna Olumlu Yanıt Verdi.

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat'tan Gambari'nin Önerilerine Olumlu Yanıt

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, kendisi ile Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos tarafından 8 Temmuz'da alınan kararların ileri götürülmesini sağlamak amacıyla yöntem öneren Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Gambari'nin mektubuna olumlu yanıt verdi.

Kendisine ve Papadopulos'a öneriler içeren birer mektup gönderen Gambari'ye, yine mektupla yanıt veren Cumhurbaşkanı Talat, Birleşmiş Milletler'e dün iletilen cevabi mektubunda, Gambari tarafından önerilen yöntemleri olumlu bulduklarını bildirdi. Kıbrıs Türk Tarafı'nın, BM Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülecek özlü müzakereler aracılığı ile Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması hedefine bağlı olduğunu ve bu çözümün daha fazla gecikmemesi gerektiğini BM Genel Sekreterliği'ne bildiren Talat, kapsamlı çözüme yönelik özlü görüşmelerin başlaması için 2007 yılının ilk çeyreğinin hedef alınmasını memnuniyetle karşıladıklarını da vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, "Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanan mektupta, sayın Gambari'nin mektubunda varolan belirsizliklere ilişkin endişelerimiz de dile getirilmiş ve bu belirsizliklerin, Kıbrıs Rum Tarafı'nın, hem 8 Temmuz sürecini hem de kapsamlı çözümü geciktirme taktiğine devam etmesine olanak tanımasından endişe duyduğumuz belirtilmiştir" dedi.

Erçakıca, cevabi mektupta ayrıca, endişelere karşın, en kısa zamanda özlü müzakereler yoluyla kapsamlı çözüme ulaşılması umuduyla, pozitif ve yapıcı bir şekilde sürece katılmaya devam edeceklerinin belirtildiğini kaydetti.

Kaynak: İHA