Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat AB Raporunu Değerlendirdi

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat AB Raporunu Değerlendirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Dün Yayınlanan AB Raporunun Kıbrıs Açısından Kabul Edilebilir Olmadığını Kaydetti.

Lefkoşa: KKTC Cumhurbaşkanı Talat AB Raporunu Değerlendirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, dün yayınlanan AB raporunun Kıbrıs açısından kabul edilebilir olmadığını kaydetti.

Dün AB'nin Türkiye ile ilgili yayınlanan raporunun Kıbrıs açısından kabul edilebilir olmadığını ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Talat, "Kıbrıs açısından net olarak altını çizmek istiyorum, Kıbrıs sorunu ile Türkiye'nin AB sürecini ilişkilendirmek, her şeyden önce büyük bir yanlışlık ve haksızlıktır. Dolayısıyla AB'nin ve dünyanın bize söz verdiği izolasyonların kaldırılması sözünün yerine getirilmesi beklentisi içindeyiz. Bunun yerine getirilebilmesi için Türkiye'den ya da bizden bir şey istenmesi büyük bir haksızlıktır" dedi.

AB'ye ve uluslararası topluma güvenmek istediklerini belirten Talat, "İzolasyonların kaldırılması için bizden bir şey isteyeceğine dair hiç ifade kullanılmamıştır. Dolayısıyla Türkiye'nin ilerleme raporu ve strateji belgesinde Kıbrıs'a yönelik olarak Türkiye'ye baskı yapılması bizim için kabul edilebilir değildir. Bu yaklaşımı reddediyor ve kınıyoruz. İzolasyonların kaldırılması bizim insanlık hakkımızdır. Rapor genel anlamda olumludur, ancak Kıbrıs'a ve Kıbrıslı Türklere yönelik yaklaşım ve tutumu doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHA