Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar Yeni Yasadan Geri Adım Atıyor

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar Yeni Yasadan Geri Adım Atıyor

Son Günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Büyük Tepkilere Neden Olan ve Rum Mallarını Kullanan, Alan-satan Türklere 7 Yıl Hapsi Öngören Yasayla İlgili Olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Geri Adım Atmaya Hazırlandığı Bildirildi. Rum Yönetimi Kendisine Yakın Medyayı Kullanarak, Türk Tarafından Gelen Tepkileri Yumuşatmaya Çalışıyor.

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar Yeni Yasadan Geri Adım Atıyor

Son günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) büyük tepkilere neden olan ve Rum mallarını kullanan, alan-satan Türklere 7 yıl hapsi öngören yasayla ilgili olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin geri adım atmaya hazırlandığı bildirildi. Rum yönetimi kendisine yakın medyayı kullanarak, Türk tarafından gelen tepkileri yumuşatmaya çalışıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan ve en yüksek tirajlı gazete olan Fileleftheros, 'Amaç Yasa Dışı Kullanımın Önlenmesi - Tartışmalara Yol Açan 303A Yasası Sadece Hilekarlık Için başlıkları altında verdiği haberinde, bir aydır yürürlükte olduğunu, ancak 2 Rus uyruklu kişinin tutuklanmasıyla ortaya çıktığını belirttiği 303A Yasası'nın, KKTC'de bulunan eski Rum mallarının yabancılar tarafından alınıp satılmasını önleme amacını taşıdığını yazdı. Gazete, söz konusu yasanın yol açtığı gürültünün, Brüksel'e kadar uzandığını ve yasanın eski Rum malına sahip olan Kıbrıslı Türklerin tutuklanmasını da kapsadığı konusunda Brüksel'in bilgi almak istediğini belirtti. Habere göre Rum Meclisi Hukuk Komitesi Başkanı Ioannas Nikolau, 'Oluşan gürültünün gereksiz ve sebepsiz' olduğunu savunarak, "Yasa, işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum mallarının yasadışı satışıyla ilgili durumlara ilişkin" dedi.

Gazete, Diko Parlamento Sözcüsü Andreas Angelidis'in de açıklamasında yasanın, 'Hileli şekilde malları satan veya kullananlara ilişkin olduğunu' vurguladığını belirtirken, gerek Nikolau gerekse Angelidis'in söz konusu yasanın Kıbrıs Rum evlerinde oturan Kıbrıslı Türklere yönelik olmadığını vurguladıklarını yazdı. Gazete, konu hakkında Rum Başsavcı Petros Kliridis'in görüşünü almak istediklerini ancak Kliridis'in konu hakkında bir yorumda bulunmayacağını gazeteye ilettiğini de belirtti. Öte yandan Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Sofoklis Sofokleus dün yaptığı açıklamalarda, söz konusu yasanın Kıbrıslı Türk ya da Kıbrıslı Rumlara ilişkin olmadığını vurgulamıştı. Yasanın yasal sahibinin onayı olmaksızın taşınmaz mal üzerinde işlem yapanlara ilişkin olduğunu belirtirken Sofokleus, yasayı çiğneyenler hakkında kovuşturma başlatmanın Rum Başsavcılığı'nın görevi olduğunu da kaydetti.

Gazete, 303A (1) Yasası'nın; "Başka birine ait bir taşınmazın alışverişini yapan kişi, ağır suçludur ve 7 yıl hapse çarptırılır" ifadesinin yasanın kilit noktasını oluşturduğunu ve bu ifadeden kimlerin suçlu görünecekleriyle yasanın Kıbrıs Rum evlerinde oturan Kıbrıslı Türklere yönelik olmadığının göstergesi olduğunu savundu. Gazete, "Taşınmaz malı satan, kiralayan, bir başkasına ipotek veren, inşa eden ve başkasının kullanımına sunanlar. Taşınmaz malın reklamını yapan, satış, kiralama, ipotek etme, her şekilde inşaat yapma ya da kullanımı yoluna gidenler. Bir başkasının yararına satış, kiralama, ipotek veya inşa etme anlaşması yapanlar. Belirtilenler dahilinde olan herhangi bir taşınmaz malı kabul edenlerin hilekarlıkla suçlanacaklarını yazdı.

Gazete, söz konusu yasada ayrıca KKTC'de bulunan Rum mallarının yabancılar tarafından alım satımının yanı sıra Rum mallarını 'yasadışı' olarak satan Kıbrıslı Türkleri de kapsadığınınsa net biçimde görüldüğünü vurguladı.

Kaynak: İHA