Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar'ın Türk Patatesi Fobisi

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar'ın Türk Patatesi Fobisi

Kıbrıs'ta Bulunan İngiliz Üsleri Arazisi Üzerinde Devrilen Kamyondan Etrafa Saçılan Patateslerin Türk Menşeli Olma İhtimali, Rum Makamlarını Alarma Geçirdi.

Lefkoşa: Kıbrıslı Rumlar'ın Türk Patatesi Fobisi

Kıbrıs'ta bulunan İngiliz üsleri arazisi üzerinde devrilen kamyondan etrafa saçılan patateslerin Türk menşeli olma ihtimali, Rum makamlarını alarma geçirdi.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Alithia, "Patates Oyunları-Oradan Buradan Her Şeyi Karıştırdılar" başlığı altında verdiği haberinde, geçtiğimiz haftalarda Dikelya İngiliz üslerinde devrilen ve içerisinde KKTC'den kaçak getirilen patates olduğu iddia edilen kamyonda bulunan patateslerin menşei ile ilgili kargaşa olduğunu, ancak işin tuhaf tarafının patatese ilişkin tahlil sonuçlarını vermesi beklenen Rum Devlet Laboratuarı'nın, böyle bir örnek almadıklarını açıklamasının olduğunu yazdı. Gazete, Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu'nun konuya ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada, söz konusu kamyonda bulunan patateslerin KKTC'den getirildiğine inandıklarını, ancak konuya ilişkin İngiliz üslerinin yapmakta olduğu araştırmanın sonuçlarını beklediklerini söylediğini yazdı.

Gazete, öte yandan İngiliz üslerinde görevli ve konuya ilişkin araştırmayı yürüten gümrük sorumlusunun, patateslerin Güney Kıbrıs'tan KKTC'ye getirilmekte olduğunu ve Rum Tarım Bakanlığı'nın iddialarının gerçek olmadığını söylediğini belirtirken, İngiliz Üsleri Halkla İlişkiler bölümü sorumlusunun ise, patateslere ilişkin Rum Devlet Laboratuarı'nın tahlil sonuçlarını beklediklerini ifade ettiğini yazdı.

Gazete, Rum Devlet Laboratuarı Müdürü Kostas Mihail'in konuya ilişkin açıklamasında ise, hiç kimseden kendilerine analiz etmeleri için patates örneği gönderilmediğini söylediğini belirtti. Mihail, ne Rum Tarım Bakanlığı ne de İngiliz üslerinin kendilerine böyle bir örnek göndermediklerini vurgulayarak, "Kimin bizden ne beklediğini bilmiyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Fileleftheros ve diğer gazeteler, dün akşam üzeri Rum polisinin, "Pergama" (Beyarmudu) istikametinden Larnaka'ya giden bir kamyoneti şüphe üzerine durdurduğunu ve kamyonette yüklü oldukları tespit edilen patateslere el konulduğunu yazdı. Gazete, söz konusu kamyonetin şoförünün Kıbrıslı Rum olduğunu ve kamyonetin de Kıbrıs Rum plakası taşıdığını belirtirken, şoförün verdiği ifadede patateslerin Rum patatesi olduğunu söylediğinin altını çizdi. Gazete, patateslerin menşeinin belirlenmesi amacıyla örnek alındığını vurgularken, öte yandan Rum Tarım ve Adalet Bakanları'nın kaçak tarım ürünleri konusunu dün yaptıkları bir toplantıda ele aldıklarını ifade etti.

Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu ve Adalet Bakanı Sofoklis Sofokleus, konuyla ilgili düzenledikleri toplantının ardından yaptıkları açıklamada, Yeşil Hat'tan Güney Kıbrıs'a kaçak tarım ürünlerinin geçirilmesine müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı.

KKTC'nin, Beyarmudu bölgesinde yetiştirilen ve Spunta cinsi olarak bilinen patatesleri dünyaca tanınıyor ve cips imalatçılarınca tercih edilen ürünlerin başında yer alıyor.

Kaynak: İHA