Lefkoşa: Kıbrıs Aralık Ayında AB Gündeminde Olacak

Lefkoşa: Kıbrıs Aralık Ayında AB Gündeminde Olacak

Değişik Kaynaklardan Gelen Haberler ve Yapılan Açıklamalar Türkiye ve Kıbrıs'ın, Aralık Ayında Yapılacak Olan Avrupa Birliği (AB) Zirvesinde Öncelikli Konu Olarak Yerini Alacağını Gösteriyor.

Lefkoşa: Kıbrıs Aralık Ayında AB Gündeminde Olacak

Değişik kaynaklardan gelen haberler ve yapılan açıklamalar Türkiye ve Kıbrıs'ın, Aralık ayında yapılacak olan Avrupa Birliği (AB) zirvesinde öncelikli konu olarak yerini alacağını gösteriyor.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, "Müzakereleri sürdürebilmek amacıyla çözüm bulunması için çok çalışıyoruz, makul bir çözüm bulunacağı konusunda umutluyum" derken, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın, Türkiye ile AB arasında muhtemel bir tren kazası olmaması için, 1974'ten beri kapalı bölge olarak tutulan Maraş'ın Birleşmiş Milletler'e devredilmesini, Gazi Magosa Limanı'nın AB denetiminde, doğrudan AB ülkeleri ile ticarete açılmasını ve Türkiye'nin de bazı limanlarını Rumlara açması yönünde yaptığı öneri, Aralık ayının gündemini oluşturmaya aday maddelerin başında geliyor. Türkiye'nin AB Başmüzakerecisi Ali Babacan ise, Finlandiya önerileri üzerinde görüşmelerin sürdüğü yıl sonuna kadar Kıbrıs konusunda bir ilerleme sağlanacağını umut ediyoruz" demişti.

Zirve yaklaşırken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Lideri Tasos Papadapulos da, "Türkiye'nin AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için siyasi iradesi yoksa, AB ilişkilerinde ciddi bir sorun ortaya çıkar. O zaman gerçekten iki trenin çarpışma olasılığı gündeme gelir" şeklinde konuşarak üstü kapalı tehditte bulunuyor.

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'nın Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde sunduğu öneriyi 'yıllarca devam eden süreçte son şans olabilir' şeklinde değerlendirdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında, GKRY lideri Papadapulos'un muhatabının Türkiye değil, her zaman Kıbrıs Türk tarafı olduğunu, bu aksi tutumun adada herhangi bir diyalogu engelleyeceğini ve böylece çözüm olasılığını da zayıflatacağını" ifade etti.

Kaynak: İHA