Lefkoşa: Güney Kıbrıs'ta Yerel Seçimlerin Galibi İktidar Oldu

Lefkoşa: Güney Kıbrıs'ta Yerel Seçimlerin Galibi İktidar Oldu

Kıbrıs Rum Kesiminde Dün Yapılan Yerel Seçimlerin Galibi Üçlü Koalisyon İttifakı Oldu. Başkent Lefkoşa'da İse Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadapulos'un da Desteklediği Eleni Mavru İpi Göğüsleyen İsim Oldu.

Lefkoşa: Güney Kıbrıs'ta  Yerel Seçimlerin Galibi  İktidar Oldu

Kıbrıs Rum Kesiminde dün yapılan yerel seçimlerin galibi üçlü koalisyon ittifakı oldu. Başkent Lefkoşa'da ise Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadapulos'un da desteklediği Eleni Mavru ipi göğüsleyen isim oldu.

Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Politis, iktidar partileri AKEL, DİKO ve EDEK'in işbirliğinin yerel seçimlerde başarılı olduğuna ve başkent Lefkoşa ile diğer büyük kentlerde göstermiş oldukları adayların kazandığına işaret etti.

Politis, üçlü ittifakın yerel seçimler sınavını başarıyla atlatmakla kalmayıp 2008'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri perspektifi için sağlam bir zemini koruma konusunda da oyunu artırdığı yorumunda bulundu.

Üçlü ittifakın adayı Eleni Mavru'nun Lefkoşa'da son saatlerde "olguları değiştirmeyi başararak" belediye başkanlığını kazanmasını oldukça önemli olduğunu yazan gazete, yine üçlü ittifakın adayı Andreas Hristu'nun Limasol'da, Andreas Moiseos'un Larnaka'da kazanmasının üçlü ittifakın güçlü olduğunu gösterdiği mesajını gönderdi.

AKEL, belediye başkanlığı için aday gösterdiği 12 belediyenin 7'sini, DİKO ise aday gösterdiği 7 belediyenin tamamını kazandı. Seçimden en zararlı çıkan EDEK oldu. EDEK dünkü yerel seçimlerde aday gösterdiği 6 belediyenin sadece 2'sini kazanabildi.