Lefkoşa: Gkry Meclis Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Lefkoşa: Gkry Meclis Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (Gkry) Meclis Başkanı, Akel Partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Rum Tarafının 2006 Yılının, Kıbrıs Sorununun Çözümünün Ön Şartlarının Oluşturulması Yılı Olmasına Çalıştığını İddia Etti.

Lefkoşa: Gkry Meclis Başkanı Hristofyas'ın Açıklamaları

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Meclis Başkanı, Akel Partisi Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Rum tarafının 2006 yılının, Kıbrıs sorununun çözümünün ön şartlarının oluşturulması yılı olmasına çalıştığını iddia etti.

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas, Rum tarafının 2006 yılının Kıbrıs sorununun çözümü için ön şartların oluşturulması yılı olmasına çalıştığını, ancak Türkiye'nin ve KKTC liderliğinin muradının farklı olduğunu, referandumdaki tavırlarının meyvelerini toplamaya çalıştıklarını savundu. Hristofyas, "Bu, ada içinde ve dışında Rum tarafını oldu bittiler yapmak suretiyle çözümsüzlükten sorumlu olmakla suçlayanlara yanıtımdır" dedi.

Hristofyas, bu sabah Noel ve yeni yıl dolayısıyla Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) mevzilerine başlattığı ziyaretler çerçevesinde yaptığı konuşmada, güney Kıbrıs'ın Brüksel'de savaşını tek başına vermekte olduğu değerlendirmesine karşı çıktı ve "Müttefikleri olmasaydı, Kıbrıs, AB zirve toplantısında bu sonucu elde edemezdi, yalnız 3 başlık dondurulurdu" diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, Ankara'nın Finlandiya'nın dönem başkanlığı sırasında başka müzakere başlıklarının da açılacağı yönünde iyimser olduğu açıklamasını yorumlayan Hristofyas, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos'un her müzakere başlığının ayrı şekilde görüşüldüğü ve kararların ona göre alındığı yolundaki açıklamasının bunu kapsamakta olduğunu söyledi.

Hristofyas, Noel ve yeni yıl dolayısıyla başlattığı ziyaretler kapsamında, Malunda'daki Yunan Alayı'nı da ziyaret etti.

Kaynak: İHA