Lefkoşa: Girne'de Gazinoda Meydana Gelen Çatışma

Lefkoşa: Girne'de Gazinoda Meydana Gelen Çatışma

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Çıkan Silahlı Çatışmada 2 Kişinin Öldüğü Grand Ruby Gazinosu'nun İşletmecisi Yaşar Öz'ün Dün Sınır Dışı Edildiğini ve Hükümetin Gazino Dünyasını Tam Denetim Altına Almaya Kararlı Olduğunu Söyledi.

Lefkoşa: Girne'de Gazinoda Meydana Gelen Çatışma

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, çıkan silahlı çatışmada 2 kişinin öldüğü Grand Ruby Gazinosu'nun işletmecisi Yaşar Öz'ün dün sınır dışı edildiğini ve hükümetin gazino dünyasını tam denetim altına almaya kararlı olduğunu söyledi.

Kumarhanelerde denetimsizlikten kaynaklanan büyük bir boşluk oluştuğunu kaydeden KKTC Başbakanı Soyer, bu boşluk içerisinde çeşitli çıkar gruplarının birbiriyle çatıştığını bildirdi. "Turizmin bir çeşnisi olması gereken gazino dünyasında farklı ilişkileri doğuran bir yapılaşma oluştu. Bu yapılaşma KKTC'de hiç yaşanmayan silahlı çatışmalara sebebiyet verdi" diyen Başbakan Soyer, bunun KKTC'nin dünyadaki imajını sarstığını ifade etti. Hükümetin gazino dünyasını tam bir denetim altına almaya kararlı olduğunu ve bu yönde karar aldığını vurgulayan Soyer, gazinolar yasasına yakın zamanda son şeklinin verileceğini kaydetti. Grand Ruby ile Deniz Kızı gazinolarının çalışanları arasında, Grand Ruby'de 19 Aralık 2006 tarihinde çıkan ve 2 kişinin öldüğü silahlı çatışmanın taraflarının yargıya intikal ettiğini ve yargılama sürecinin devam ettiğini hatırlatan Başbakan Soyer, hükümetin aldığı kararların uygulanmaya başladığını ve çatışmayla ilgili 26 kişinin sınır dışı edildiğini belirtti. Olayların doğrudan taraflarından birinin Yaşar Öz olduğunu ifade eden Soyer, çatışmanın sürdürülmemesi için Öz'ün sınır dışı edildiğini kaydetti.

Silahlı çatışmayla ilgili olarak gözaltına alınan Yaşar Öz, çıkarıldığı Girne Kaza Mahkemesi'nde, hakkında önce 2, sonra da 7 gün tutukluluk emri alınmıştı. Öz, sınır dışı edilmeseydi yarın yeniden mahkemeye çıkarılacaktı.

Kaynak: İHA