Lefkoşa: Finlandiya Önerileri Kıbrıs Rum Basınına Sızdı

Lefkoşa: Finlandiya Önerileri Kıbrıs Rum Basınına Sızdı

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs Sorununun Çözümüyle İlgili Olan ve 8 Kasım'dan Sonra Açıklanması Beklenen Önerileri, Kıbrıs Rum Basınına Sızdırıldı.

Lefkoşa: Finlandiya Önerileri Kıbrıs Rum Basınına Sızdı

AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olan ve 8 Kasım'dan sonra açıklanması beklenen önerileri, Kıbrıs Rum basınına sızdırıldı.

Rum medyasında yer alan iddialara göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) kapalı bölge Maraş'la ilgili olarak geri adım attı. Buna göre GKRY, 'Maraş bölgesi 18 ay içerisinde iade edilsin' ısrarından vazgeçti ve bölgenin iadesi konusunda da tarih belirtilmemesini kabul etti. Haberlere göre Finlandiya Türkiye'ye, KKTC'deki Ercan Havaalanı'ndan serbest ticaretin mümkün olamayacağını da iletti. Pazarlığın sadece Gazimagosa Limanı için olduğu belirtildi. Bir başka iddia ise Finlandiya'nın tarafların önerileri reddetmesi halinde alternatif sunulması şartı getirdiği şeklinde.

Finlandiya'nın bugüne kadar yazılı olarak açıklanmayan önerilerinin, Türkiye'nin ilerleme raporunun açıklanacağı 8 Kasım'dan sonra taraflara iletilmesi bekleniyor.

Kaynak: İHA