Lefkoşa: Fanatik Rum'dan Talat, Soyer ve Denktaş'a Dava

Lefkoşa: Fanatik Rum'dan Talat, Soyer ve Denktaş'a Dava

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Yayınlanan Gazetelerden Politis'e Göre, Güzelyurt Eski Sakinlerinden Andreas Efthimiu Adlı Bir Rum, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'a Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nde Şahsi Bir Dava Açtı.

Lefkoşa: Fanatik Rum'dan Talat, Soyer ve Denktaş'a Dava

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yayınlanan gazetelerden Politis'e göre, Güzelyurt eski sakinlerinden Andreas Efthimiu adlı bir Rum, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'a Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'nde şahsi bir dava açtı.

Gazeteye göre, mahkeme, bu Rum'un açtığı davayı kabul etti ve 10 Kasım 2006'da görüşülmesi için gün ayırdı. Efthimiu, geçen Temmuz ayında açtığı bu davayla Talat, Soyer ve Denktaş'a ebedi hapis cezası (220 yıl) verilmesini talep ediyor. Efthimiu, Talat, Soyer ve Serdar Denktaş'ı 'Türkiye'nin Kıbrıs'ta işlediği suçlarda aktör ve işbirlikçi" olarak görüyor. Efthimiu, Talat, Soyer ve Denktaş'ın 20 Temmuz 1974'den bugüne kadar sözde, "Türk işgal ordusuyla işbirliği içerisinde aralarında kendisi ve ailesinin de bulunduğu 211 bin Kıbrıslı Rum'un etnik ve dini temizliğine katkı koyduklarını" da iddia etti ve Titina Loizidu davasıyla ilgili AİHM ve Avrupa Konseyi kararları ve Rum Yönetimi'nin devlet olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdinde açtığı dava kararlarına atıfta bulundu.

Gazeteye açıklamada bulunan bazı Rum avukatlar, söz konusu Rum'un açtığı davanın büyük bir ihtimalle başsavcı tarafından onaylanmayacağını belirtti. Haberde, Efthimiu'nun 1 yıl önce Cumhurbaşkanı Talat ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis aleyhinde de dava açtığı, ancak mahkemenin bunu reddettiği de hatırlatıldı. Efthimiu, Rum Mahkemesi'nin Talat ve Anastasiadis aleyhinde açtığı davayı reddetmesi yüzünden AİHM'ye başvurduğunu da belirtti ve 'açtığınız bu son davayla ne bekliyorsunuz' sorusuna, "Talat, Soyer ve Denktaş'ı sanık sandalyesinde görmeyi bekliyorum" diye cevap verdi.