Lefkoşa'da 'Ankara Günleri' Etkinliği

Lefkoşa'da 'Ankara Günleri' Etkinliği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, KKTC'de Düzenlenen Ankara Günleri Etkinliği Kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı Ziyaret Etti.

Lefkoşa'da 'Ankara Günleri' Etkinliği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, KKTC'de düzenlenen Ankara Günleri etkinliği kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde bir araya gelen Talat ve Gökçek, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Gökçek, "Kasım ayı sonunda Lefkoşa ile kardeş şehir ilişkileri içerisinde, burada bir belediye binası açtık. Ayrıca belediye başkanımızla bazı ön anlaşmalar yaptık. Bugün belediye meclis üyelerim, sayın milletvekilim ve geniş bir basın ordusu ile güzel Kuzey Kıbrıs'ımızı ziyarete geldik. Lefkoşa, Magosa ve Girne belediye başkanlarıyla birlikte, Ankara'da ilk defa İslam başkentleri toplantısında Kıbrıs'ımızı asil üyeliğe kabul ettirmiştik. Bugün de sayın başkanım, Avrupa'da bundan sonra pek çok işbirliğine gidildiğini söyledi. Bu bizi ziyadesiyle mutlu etti. Bu da yerel yönetimlerin siyasette ne kadar önemli olduğunu, siyasete ne kadar katkısı olduğunu gösteriyor. Şimdi de Kıbrıs'ta bütün kardeşlerimizle kucaklaşıp, sevgimizi daha da pekiştirecek bir organizasyon yapacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Talat ise, "Bu güzel işbirliği güzel şeyler üretiyor. Tabi bu son derece sevindirici. Ankara ve Lefkoşa iki başkent, iki kardeş şehir. Türkiye'nin ve Ankara'nın bizim ölçeğimize kıyasla erişilmez imkanlarının bir kısmından Lefkoşa'nın da yararlanması bizim açımızdan bir şans. Bundan dolayı Lefkoşa ve Kıbrıs Türk Halkı adına Ankara Belediyesi'ne, belediye başkanına ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bu sabah Rum lider Hristofyas ile yaptığı görüşmeye de değinen Talat, "Bugün bizim açımızdan önemli bir gün olmuştur. Bildiğiniz gibi yeni seçilen Rum liderle bir araya gelerek, önümüzdeki dönemi planladık. Bütünlüklü bir çözüme ulaşmak için müzakereleri başlatacak bir prosedür belirledik ve ilan ettik. Önümüzdeki günlerden itibaren bunun çalışmasını başlatıyoruz. Öngörülen çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulması için temsilcilerimiz bir araya geliyor. Tam teşekküllü müzakerelere 3 ay sonra başlıyoruz. Türk tarafı olarak bizim hedefimiz 2008 yılı sonuna kadar çözüme ulaşmaktır. Rum liderle birlikte saptadığımız hedef ise en kısa zamanda çözümdür. Dolayısıyla bu çalışmaya başladığımız gün, bu anlaşmaya vardığımız gün siz de burayı ziyaret ediyorsunuz. Bu hayırlı bir gündür, 'Hayırlı Cuma' dediler bu güne. 21 Mart, biliyorsunuz ayrıca Nevruz'dur. Baharın gelişi, doğanın uyanışıdır. Umuyoruz ki bu hayırlı günlerde yaptığımız anlaşma da hayırlı olur. Kıbrıs'ın geleceğinde de güzel bir gün olarak hatırlanır. Buna siz de tanıklık etmiş olursunuz" dedi.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA