Lefkoşa: BM Genel Sekreteri Annan'ın Son Kıbrıs Raporu

Lefkoşa: BM Genel Sekreteri Annan'ın Son Kıbrıs Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Birleşmiş Milletler (BM)genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (Unfıcyp) Görev Süresinin Uzatılmasıyla İlgili Olarak Dün BM Güvenlik Konseyi'ne Sunduğu Raporun, Kıbrıs Türk Basınına Yansıyan Değerlendirmesinin Abartılı Olduğunu Düşündüklerini Söyledi.

Lefkoşa: BM Genel Sekreteri Annan'ın Son Kıbrıs Raporu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Birleşmiş Milletler (BM)Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olarak dün BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporun, Kıbrıs Türk basınına yansıyan değerlendirmesinin abartılı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Raporda, 'Annan'ın çözümsüzlükten her iki tarafı da sorumlu tuttuğu' şeklinde bir ifade yoktur. Haber başlıklarına çıkan bu ifadenin raporda yer aldığına rastlamadık. Genel Sekreter'in bazı ifadelerini böyle yorumlamak ise abartılı olur" dedi. Erçakıca, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden sorumlu olmadığını da vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı'nın, Annan'ın son raporuyla ilgili değerlendirmesinin hafta sonu da devam etmekte olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Erçakıca, yarın bu konuda daha kapsamlı açıklama yapılacağını bildirdi.