Lefkoşa: Başbakan Erdoğan Kktc'den Ayrıldı

Lefkoşa: Başbakan Erdoğan Kktc'den Ayrıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 3 gün süren temaslarını tamamlayarak adadan ayrıldı.

Lefkoşa: Başbakan Erdoğan Kktc'den Ayrıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 3 gün süren temaslarını tamamlayarak adadan ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, KKTC'den ayrılmadan önce Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile Ercan Devlet Havaalanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. KKTC temaslarını özetleyen Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs bizim milli davamızdır" diyerek kapsamlı çözümle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. "İzolasyonlara bu saatten sonra olumlu yaklaşmak mümkün değildir" diyen Erdoğan, temasları sırasında altını çizdiği 24 Nisan Referandumu'ndan sonra gelinen siyasi ve hukuki noktada BM zemininden başka nokta olmadığını yineledi. Annan Planı'nın hukuken düştüğünü de ifade eden Erdoğan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Tasos Papadopulos ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın biraraya gelme girişiminin kararla neticelenmesi halinde dünya liderlerinin bunu alkışlayacaklarını kaydetti. Açıklamalarına, "Bu adada kin ve nefret tohumları atılmasın" sözleriyle devam eden Erdoğan, 1974 heyecanının aynen devam ettiğini, KKTC'nin şantiyeye dönüşmesini görmesinin ise kendisini mutlu ettiğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin sorusu üzerine, Ortadoğu'daki gelişmelerle ilgili olarak, Ortadoğu konusuna hassasiyet gösteren liderlerle temaslarda bulunduğunu, Kıbrıs'ta bulunduğu süreç içinde de ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile telefonla görüştüğünü dile getirdi. Erdoğan, liderlerle görüşmelerinde, sürece nasıl katkıda bulunulabileceği ve ateşkesin sağlanabilmesi için diplomasinin çalıştırılabilmesinin yollarının arandığını söyledi.

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ise, 2 arkadaşını trafik kazasında kaybeden Erdoğan'ın, acısını içine gömerek gerçekleştirdiği ziyaret ile dünyaya güçlü bir mesaj verdiğini ifade etti. Soyer, Lübnan krizi için Ercan ve Gazi Magosa Limanları'nın her türlü tahliye için hazır olduğunu vurgulayarak, Lübnan'dan tahliye yapmak isteyen ülkelere kapılarının açık olduğunu yineledi. Soyer, bir grup Avusturya vatandaşının Gazi Magosa Limanı'na geldiğini açıkladı.

Erdoğan ve beraberindeki heyet, basın toplantısının ardından özel uçakla KKTC'den ayrıldı.