Lefkoşa: Avrupa Üniversiteler Birliği KKTC'deki Daü'yü Denetledi

Lefkoşa: Avrupa Üniversiteler Birliği KKTC'deki Daü'yü Denetledi

Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Denetim Programı'nı Uygulamaya Hak Kazanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Liman Kenti Gazimagosa'da Bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi'ndeki (Daü) Birinci Değerlendirmenin Başarıyla Tamamladığı Bildirildi.

Lefkoşa: Avrupa Üniversiteler Birliği KKTC'deki Daü'yü Denetledi

Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Denetim Programı'nı uygulamaya hak kazanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) liman kenti Gazimagosa'da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi'ndeki (DAÜ) birinci değerlendirmenin başarıyla tamamladığı bildirildi.

DAÜ'den yapılan açıklamada, Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Denetleme Programı dahilinde 5 kişilik denetleme komitesinin 17-19 Aralık 2006 tarihlerinde incelemelerde bulunmak üzere Doğu Akdeniz Üniversitesi'ni ziyaret ettiği belirtilerek, komitenin olumlu izlenimlerle ayrıldığı ve yapılan temasların verimli olduğu kaydedildi. Açıklamada, DAÜ'nün uzun bir süreden beri Kıbrıs'ta sürdürdüğü akademik misyonun ve uluslararası açılımların meyvesini toplamaya başladığı vurgulanarak, yapılmış olan girişimlerle Avrupa Üniversiteler Birliği'nin üye kabul koşullarının değiştiği ve 1 Nisan 2005 tarihinden itibaren Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye olma hakkını kazandığı kaydedildi. Açıklamada, DAÜ'den sonra bir üniversitenin daha Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye olma hakkını kazandığı belirtildi. DAÜ'nün Kuzey Kıbrıs'ta Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Denetim Programı'nı uygulamaya hak kazanarak, Bolonya Süreci'ne dahil olma ve uyum sağlama konularında önemli bir sürece girdiği ifade edildi.

DAÜ'nün Avrupa Üniversiteler Birliği'ne üyeliğinin öğrencilere de önemli fırsatlar sunduğu vurgulanarak, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin 45 ülkeden 760 üyeli bir birlik olduğuna dikkat çekildi.

Kaynak: İHA