Lefke Haberleri

Lefke haber, Lefke son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Lefke - 19.03.2019
İznik Gölü Ekinoksta Fotoğrafçıları Bekliyor
İznik Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yılda iki kez tekrarlanan bu doğa olayının izleneceği festival, 21 Mart Perşembe günü "UNESCO Yolunda İznik" semineri ile başlayacak. Ardından tarihi Lefke Kapı'dan hareket edecek kortej yürüyüşü ile göl kenarına gidilecek.
Lefke - 18.03.2019
KKTC'de 18 Mart Şehitleri Anıldı
Şehitler Haftası nedeniyle Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği, Gazimağusa Çanakkale Şehitliği, Girne Karaoğlanoğlu Şehitliği, Güzelyurt Atatürk Anıtı, İskele Larnaka Şehitleri Anıtı, Lefke, Lefke Kemal Özalper Şehitliği'nde törenler düzenlendi.
Lefke - 06.02.2019
Dha Yurt Bülteni-2
"TARLA SAHİPLERİNE İŞ KALMIYOR" Roma ve Bizans tarihiyle ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, kazıların yapıldığı alanları inceledi. Öztürk yaptığı açıklamada, "İznik'ten gelen tarihi Lefke yolu üzerindeki mezarların son halini görüyoruz.
Lefke - 18.01.2019
Vali Şentürk'ten İlçe Ziyaretleri
Yavuz'un ilçe hakkında sunum yapmasının ardından Şentürk, Şahin'i ziyaret ederek, belediyenin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Şentürk, daha sonra Yavuz ve Şahin ile birlikte Sürekli Eğitim Merkezinde Osmaneli Belediyesi ile İstanbul Ticaret Üniversitesi, Şeyh Edebali Üniversitesi, İŞKUR ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğinde yürütülen "Lefke Bezi Dokuma Eğitim Projesi"ni de ziyaret ederek, dokuma usta öğreticisi Gülay Durak ile dikiş öğreticisi Nuray Titiz ile kursiyerlerden bilgi aldı.
Lefke - 27.12.2018
KKTC'den Milli Takıma Genç Yetenek
LEFKE Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Bayan Voleybol Takımı Oyuncusu Merve Çelebi, Türkiye Kar Voleybolu Milli Takımı'nda forma giyecek.
Lefke - 21.11.2018
Lefke Bezi" Rus Firmalarının Radarına Girdi
Bilecik'in Osmaneli ilçesinde 1900'lü yılların başından itibaren dokunan ancak 1980'li yıllarda fabrikasyona yenilen, son yıllarda açılan kurslarla yeniden canlandırılan ve ilçenin eski adıyla anılan "Lefke bezi", Rus firmalarının ilgi alanına girdi.
Lefke - 15.11.2018
KKTC'nin Kuruluşunun 35. Yıl Dönümü
Cumhurbaşkanı Akıncı, Anıt Özel Defteri'ne şunları yazdı: "Aziz Atatürk; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35. yılında yine huzurundayız. Senin ilke ve devrimlerinden esinlenerek, toplumsal ve devlet yapımızı çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek, bilime değer veren laik niteliği korumak için titizlikle çalışmaya devam edeceğiz. Tüm zorluklara rağmen, KKTC'nin ekonomisi ve demokrasisi ile her geçen gün daha iyiye gitmesi için uğraşacağız. Gelişip ilerleyebilmenin ancak barış koşullarında mümkün olabileceğinin bilinci içerisinde, senin "Yurtta sulh, cihanda sulh" temel felsefesinin gerçeklerini yerine getirmeyi de sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle seni rahmet ve saygı ile anıyoruz. Ruhun şad olsun." Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay da deftere şu notu düştü: "Aziz Atatürk; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35. yıl dönümü, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle gurur ve heyecanla kutluyoruz. Kıbrıs Türk halkı gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda, hiçbir zorluktan yılmadan eşitlik ve özgürlük mücadelesini kararlılıklar sürdürmektedir. Kıbrıs Türk halkını bu meşru mücadelesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin ahdi ve tarihi sorumluluğunu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirme karalılığını manevi huzurunuzda bir kez daha teyit ediyoruz. Ruhun şad olsun." KKTC'nin 35. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Girne, İskele, Gazimağusa ve Güzelyurt ve Lefke'de de törenler düzenlendi.
Lefke - 12.11.2018
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Açıklaması
Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde güven arttırıcı önemler kapsamında bugün açılan Gazimağusa'daki Derinya ve Lefke'deki Aplıç sınır kapılarının her iki topluma hayırlı olmasını diledi.
Lefke - 10.11.2018
Büyük Önder Atatürk'ü Anıyoruz
Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılı Girne, İskele, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke'de de düzenlenen törenlerle anıldı.
Lefke - 09.11.2018
Kıbrıs'taki Derinya ve Aplıç Sınır Kapıları 12 Kasım'da Açılıyor
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerinde Mayıs 2015'te güven artırıcı önlemler kapsamında vardıkları mutabakat çerçevesinde Gazimağusa kentindeki Derinya ve Lefke kentindeki Aplıç sınır kapılarının açılmasını kararlaştırmıştı.
Lefke - 29.10.2018
Cumhuriyet Bayramı KKTC'de Kutlandı
Meclis Başkanı Uluçay, daha sonra imzaladığı anıt özel defterine şunları yazdı: "Aziz Atatürk, 20. yüzyılda dünyaya örnek olabilecek değerde kurduğunuz Cumhuriyet, 95. yılında yine dünyaya örnek olarak Türk halkının ve gençliğinin güvencesinde yaşamını sürdürmektedir. Laik, demokratik ve çoğulcu yapıya sahip bir Cumhuriyet 95. yılında yeni yönetim sistemiyle, yine sizin gösterdiğiniz çağdaş uygarlık yolunda ilerlemeye devam edecektir. Kıbrıs Türk halkına her zaman örnek olmuş ilkelerinizle kurmuş olduğunuz Cumhuriyet'i kutlarken, sizi bir kez daha saygıyla anıyoruz." Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da anıt özel defterini imzalayarak şunları kaydetti: "Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 95. yıl dönümünde KKTC nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak şerefle ifa ettiğim görevimin son günlerinde yavru vatan Kıbrıs'ta bir kez daha manevi huzurunuzdayız. Bağımsızlık mücadelemizin vücut bulduğu en kıymetli mirasımız olan Cumhuriyet genç nesillere çağdaş hedeflerle ulaşma yolunda ışık tutmakta, Türk gençliği ilke ve inkılaplarından aldığı güçle bu değerli mirası aydınlık yarınlara taşımaktadır. Fikir ve eserleriniz Kıbrıs Türkü'nün de yegane ilham kaynağı olmuştur. Bu itibarla çizdiğiniz yolda Kıbrıslı soydaşlarımızla güç ve gönül birliği içindeyiz. Cumhuriyetimizin önemini bir kez daha idrak ederken, vatan uğruna mücadele eden tüm kahraman şehit ve gazilerimizi şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun." KKTC'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Girne, İskele, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke'de düzenlenen törenlerle de kutlandı.
Lefke - 17.10.2018
KKTC Başbakanı Erhürman, Aplıç Sınır Kapısını Ziyaret Etti
Başbakan Erhürman'a Lefke'de inşası devam eden sınır kapısına yaptığı ziyarette, Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Sağlık Bakanı Filiz Besim, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, askeri yetkililer ve bazı milletvekilleri eşlik etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Lefke Haberleri | Lefke Haber - Haberler - Sayfa 5 - Lefke haberleri, son dakika lefke haber ve gelişmeleri burada. Defineciler Bu Kez 600 Yıllık Tarihi Türbenin Bahçesinde Kaçak Kazı Yapmış.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 22.10.2021 16:59:38. #1.16#

title