Lathen: Almanya'daki Tren Kazası

Lathen: Almanya'daki Tren Kazası

Almanya'da Dün Yaşanan Tren Kazasının Ardından Açıklama Yapan Başsavcı Alexander Rietemeyer, Şu Ana Kadar Yapılan İnceleme Sonucu Herhangi Bir Teknik Arıza Olmadığını Söyledi.

Lathen: Almanya'daki Tren Kazası

Almanya'da dün yaşanan tren kazasının ardından açıklama yapan başsavcı Alexander Rietemeyer, şu ana kadar yapılan inceleme sonucu herhangi bir teknik arıza olmadığını söyledi.

Dün yaşanan ve 23 kişinin hayatını kaybettiği hızlı tren kazasının, sebebiyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Başsavcı Rietemeyer, şimdiye kadarki incelemelerde teknik arızanın tespit edilmediğini, ancak kesin açıklamayı, 31 kilometrelik güzergah üzerindeki 16 kamera kaydı ile tren ve kule arasında bulunan 8 adet ses kaydının dinlendikten sonra yapılacağını söyledi. Başsavcı Rietemeyer, "Pazartesi günü Bonn Şehri'nden bilirkişi ekibi incelemelere katılacak. Bu incelemelerin ardından enkaz kaldırma çalışmalarına başlanacak. Kule kontrol memuru ve makinistin de ifadeleri alınacak" dedi. Rietemeyer, olayın gerçekleşme anıyla ilgili olarak, "İlk bulgulara göre 09.43'te hareket eden trenin, 1 dakika sonra saatte 173 km hıza çıkarak temizlik aracına çarptığı belirlendi. Makinist, 100 metre kala aracı fark edip imdat frenini çekmesine rağmen kazayı engelleyememiştir. Kazada hayatını kaybedenler için toplu bir dini cenaze töreni düzenlenecek" ifadelerini kaydetti.

Dün Almanya'nın Lathen Kenti'nde yaşanan tren kazasında 23 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralı olarak kurtarılmıştı. Bu arada, yaralılardan bir kısmının taburcu edildiği de açıklandı.