Laricani-solana Görüşmesi

Laricani-solana Görüşmesi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi (Ugyk) Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Ali Laricani, Ülkesinin Nükleer Programıyla ile İlgili Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile İspanya'nın Başkenti Madrid'de Biraraya Geldi.

Laricani-solana Görüşmesi

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi (UGYK) Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani, ülkesinin nükleer programıyla ile ilgili Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana ile İspanya'nın başkenti Madrid'de biraraya geldi.

Dün Madrid'e gelen İran UGYK Genel Sekreteri Laricani, İran üzerinde büyük bir baskı olduğunu ve bunun, yaşanan kriz ortamından çıkma konusunda sağlıklı bir sonuç vermeyeceğini ifade etti. Madrid'de gerçekleşen bu görüşmelerin kriz ortamından kurtulma adına olumlu bir adım olacağı ümidini taşıdığını ifade eden Laricani, AB'nin üst düzey bir yöneticisi ile bu görüşmelerin gerçekleşmesi hususunda da memnuniyetini dile getirdi. İran'ın "önceden belirlenmiş" şartları kabul etmeyeceğini ifade eden Laricani,

"İran üzerine yapılan baskılar olumlu sonuçlar vermez, uygulanan strateji ve pazarlık yöntemleri gözden geçirilmelidir" dedi. Her türlü fikre açık olduklarını ifade eden Laricani, ancak bunu her iki tarafın da ortak bir noktada uzlaşması şeklinde kabul edebileceklerini ve bu doğrultuda tartışabileceklerini sözlerine ekledi.

Görüşmede, AB Dış Politika Şefi Solana'nın Laricani'ye, BM'nin nükleer silahlanma konusunda İran'ın gerekli hususları yerine getirmediğini ve çözümün İran tarafından gelmesi gerektiğini ifade ettiği öğrenildi.

(BÜ-OYK-OYK-OK-D)