Laricani ile Solana, Bu Ayın Sonunda Yeniden Biraraya Geliyor

Laricani ile Solana, Bu Ayın Sonunda Yeniden Biraraya Geliyor

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, İran'ın Nükleer Programı Konusunda Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (Uygk) Genel Sekreteri Ali Laricani ile Bu Ay Sonunda Tekrar Biraraya Gelmeyi Ümit Ettiğini Söyledi.

Laricani ile Solana, Bu Ayın Sonunda Yeniden Biraraya Geliyor

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Şefi Javier Solana, İran'ın nükleer programı konusunda Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani ile bu ay sonunda tekrar biraraya gelmeyi ümit ettiğini söyledi.

UYGK Genel Sekreteri Laricani ile ilk yüz yüze görüşmesini 26 Nisan'da yaptıklarını ifade eden AB Dış Politika Şefi Solana, bir sonraki görüşmelerinin bu ayın sonlarında olmasının muhtemel olduğunu belirtti. AB Dışişleri Bakanları toplantısının ardından bir açıklama yapan Solana, "Laricani ile bu ay sonunda biraraya gelmeyi ümit ediyorum. Görüşme tarihini tam olarak bilmiyorum, ancak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

24 Mart tarihinde Birleşmiş Milletler'in (BM) nükleer programını durdurmayan İran'a karşı yaptırım uygulama kararını yok sayan İran, görüşmelerin yeniden başlaması için Laricani'yi Solana görüşmesi için görevlendirmişti.

BM'nin İran'ın nükleer programını dondurması için verdiği 60 günlük süre Mayıs ayı sonlarında bitiyor.

(AFP-OYK-OYK-SN-D)