Lahey Mahkemesi'nden Yetkisizlik Kararı

Lahey Mahkemesi'nden Yetkisizlik Kararı

Hollanda'nın Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenica Soykırımından Kurtulanlar Tarafından Yakınlarının Kaybından Kısmen Suçlu Olduğu Gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Teşkilatına (BM), Karşı Açılan Davada Yetkisizlik Kararı Verdi.

Lahey Mahkemesi'nden Yetkisizlik Kararı

Hollanda'nın Lahey bölge mahkemesi, Srebrenica soykırımından kurtulanlar tarafından yakınlarının kaybından kısmen suçlu olduğu gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Teşkilatına (BM), karşı açılan davada yetkisizlik kararı verdi.

Lahey bölge mahkemesi yaptığı açıklamada, dokunulmazlığı bulunan BM'ye karşı açılan davada karar vermeye yetkisi bulunmadığını belirterek, "Uluslararası hukuk pratiğinde, BM'nin dokunulmazlığı ölçüttür ve buna uyulması gerekir" ifadesini kullandı.

Aralarında katliamdan kurtulmayı başaran 6 bin kişiyi ve eşlerini kaybeden 10 dul kadını temsil eden "Srebrenica Anneleri" adlı kuruluşun da bulunduğu davacılar, Hollanda ve BM'nin katliamdaki sorumluluğunu kabul etmesini ve tazminat ödemesini istiyorlar.

Mahkeme, davacıların talebini reddederken, mahkeme masraflarını da ödemelerini istemişti.

Davacıların avukatı Alix Hagedorn, kararı temyiz edeceklerini ve gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceklerini belirterek, "BM'nin soykırım davasında bile sınırsız dokunulmazlıktan faydalanmasını kabul edemeyiz" diye konuştu.