Lahey: Hollanda'da Tercihli Oyların Milletvekili Kaya Oldu

Lahey: Hollanda'da Tercihli Oyların Milletvekili Kaya Oldu

Türklerin, Oylarıyla Üzerinde Sözbirliği Ettiği Fatma Koşer Kaya, Aldığı 34.564 Tercihli Oyla Demokratlar 66 Partisi'nden (D66) Hollanda Meclisi'ne Giren 4. Türk Milletvekili Oldu.

Lahey: Hollanda'da Tercihli Oyların Milletvekili Kaya Oldu

Türklerin, oylarıyla üzerinde sözbirliği ettiği Fatma Koşer Kaya, aldığı 34.564 tercihli oyla Demokratlar 66 Partisi'nden (D66) Hollanda Meclisi'ne giren 4. Türk milletvekili oldu.

Fatma Koşer Kaya, milletvekili olmasını açıklanmasının ardından, Türk basın mensupları kadar Hollanda basın mensuplarının da beklenmedik ilgisiyle karşılaştı. Hollanda'daki Türk seçmeninin gönül birliği simgesi haline gelen Koşer Kaya, 34.564 tercihli oyla D66 Partisi listesinin 6. sırasından 2. sırasına yükseldi. Milletvekili olmasının kesinleşmesinden sonra bir açıklama yapan Kaya, Türk seçmenine çok teşekkür etti. Seçmenini mahcup etmeyeceğini dile getiren Kaya, kendilerine layık olacağına dair söz verdi. Çok heyecanlı olduğunu da aktaran Kaya, fakat henüz ellerinin titremediğini söyleyerek espri yaptı.

Toplam 9 milyon 838 bin 683 geçerli oyun kullanıldığı 22 Kasım 2006 tarihli seçimlerde Lahey Parlamentosu'nda görev yapacak 150 milletvekilinden 4 Türk, Coşkun Çörüz, Nebahat Albayrak, Sadet Karabulut ve Fatma Koşer Kaya oldu.