Lahey Büyükelçisi Alpar: "Hollanda ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açıldı"

Lahey Büyükelçisi Alpar: "Hollanda ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açıldı"

Türkiye'nin, Hollanda Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, geride bırakılan 2007 yılında iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını ve iyi ilişkilerin gelecek yıllarda daha da pekişeceğini bildirdi.

Lahey Büyükelçisi Alpar:

Türkiye'nin, Hollanda Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, yeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, geride bırakılan 2007 yılında iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını ve iyi ilişkilerin gelecek yıllarda daha da pekişeceğini bildirdi.

Alpar, Kraliçe Beatrix'in bu yılın şubat ayı sonunda Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ilişkilerde bir anlamda dönüm noktası oluşturduğunu anımsatarak, iki ülke arasındaki bağın bu ziyaretten sonra daha da güçlendiğini belirtti. Bu ziyaretin ardından iki ülke resmi ve özel makamları arasındaki temasların arttığına işaret eden Alpar, olumlu gelişmelerin her iki tarafça da izlendiğini kaydetti.

Büyükelçi Selahattin Alpar şunlara değindi: "Türk toplumunun değerli mensupları, gerek Türkiye, gerek Türkiye-Hollanda ilişkilerinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yılı geride bırakıyoruz.Hollanda Kraliçesi Beatrix'in 27 Şubat-2 Mart 2007 tarihleri arasında ülkemize yaptığı resmi ziyaret, Türkiye-Hollanda ilişkilerinde yeni bir sayfa açmıştır. Kraliçe Beatrix'in ülkemize yaptığı ziyaret tarihi ve köklü ilişkilere sahip Türkiye ve Hollanda arasındaki bağı daha da güçlendirmiştir. Başarılı geçen ziyaret vesilesiyle, Türk ve Hollanda resmi makamları ile özel sektör temsilcileri biraraya gelerek görüşmeler yapmışlardır. 2007 yılı içinde Türkiye ve Hollanda arasında yapılan siyasi ve teknik düzeydeki temasların, 2008 yılında da öngörülen ziyaretlerle devam edeceğine ve ilişkilerimizin daha da pekişeceğine inanıyorum. Ülkemiz ile Hollanda arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle izliyor ve destekliyoruz.Türkiye Hollandalı turistlerin en fazla tercih ettiği ülkeler arasında yer almaya devam etmektedir. Hollandalı firmaların turizm alanına yatırım yapmaları sevindirici bir gelişme teşkil edecektir. Hollanda Türk toplumunun siyasi ve toplumsal yaşama katılımının her geçen yıl arttığını gözlemlemekten memnuniyet duymaktayım. 15 bin civarındaki Türk işvereni ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Vatandaşlarımızın kurmuş oldukları meslek ve diğer sivil toplum örgütleri, hem Türk toplumunun Hollanda'ya uyum sağlamasını, hem de toplumumuzun gereksinimlerini yerine getirilmesini kolaylaştırmaktadır. Yüksek öğrenim gören meslek ve vizyon sahibi Türk gençlerinin sayısının her geçen yıl arttığını memnuniyetle kaydediyorum. Hollanda'daki Türk toplumunun refah ve gönenci için hep birlikte çalışmak ortak arzumuzdur. Türk kökenli Hollanda vatandaşlarının giderek artan ölçüde siyaset içerisinde sorumluluk almalarını sevindirici ve önemli bir gelişme olarak gözlemliyorum. Bu tip gelişmelerin orta vadede topluluğun çıkarlarına siyasi çözümler de getirebileceğine inanıyorum.

Bunun ötesinde, Türk toplumunun tüm ihtiyaç ve sorunlarını çok yakından izlediğimizi ve yapıcı, kabul edilebilir, olumlu çözümler sağlayabilir çalışmalar içinde olduğumuzu belirtmeyi bir görev bilirim. Gerek Rotterdam gerek Deventer Başkonsolosluklarımız, vatandaşlarımızın özlük işlemleriyle ve ihtiyaçlarıyla yakından ilgili olmaya devam edecektir. Hollanda'daki Türk toplumuna 2008 yılı için sağlık başarı ve esenlikler diler, bu vesileyle vatandaşlarımızın yeni yılını ve kısa süre önce kutladığımız mübarek Kurban Bayramını en iyi dileklerimle tebrik ederim."

Kaynak: CHA