L Tipi Cezaevi hizmete girince E tipinde kalan mahkumlar bir yatağı 2 kişi kullanmkatan kurtuldu
Haberler » Güncel » Haber

L Tipi Cezaevi hizmete girince E tipinde kalan mahkumlar bir yatağı 2 kişi kullanmkatan kurtuldu

Antalya'da mahkumlar bir yatağı 3 kişi kullanmaktan kurtuldu. Yeniköy'de açılan L Tipi Cezaevi'nin hizmete girmesi ile birlikte çocuk, yabancı, kadın, hükümlü ve tutuklunun yanında organize terör örgütünden tutuklu mahkumlar buraya taşındı.

L Tipi Cezaevi hizmete girince E tipinde kalan mahkumlar bir yatağı 2 kişi kullanmkatan kurtuldu

Antalya'da mahkumlar bir yatağı 3 kişi kullanmaktan kurtuldu. Yeniköy'de açılan L Tipi Cezaevi'nin hizmete girmesi ile birlikte çocuk, yabancı, kadın, hükümlü ve tutuklunun yanında organize terör örgütünden tutuklu mahkumlar buraya taşındı. Türkiye'de 9.'uncusu Antalya'da yapılan L Tipi Kapalı Cezaevi güvenlik sistemi ile donatılmış durumda. Mahkumları ziyarete gelen avukatlar, eğitimcilerle birlikte cezaevi personeli, girişe yerleştirilen cihaz ile göz irisi okunarak kayıt altına alındıktan sonra içeriye alınıyor ve çıkışlar da yine aynı sistemle yapılıyor.

Suç oranlarındaki artış ve Ceza İnfaz Kanunu'nda yapılan değişiklik cezaevi nüfusunda büyük artışa neden oldu. Cezaevlerinde yatan hükümlü ve tutuklu sayısı 85 bine yaklaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Suç işleme oranlarındaki artışa paralel olarak, tutuklananların da artmasıyla birlikte Adalet Bakanlığı, 70 bin olan kapasiteyi yeni cezaevleri yaparak 90 bine çıkardı. Yetkililerden alınan bilgiye göre 2000 yılında çıkarılan Şartla Salıverme Yasası ile 2003 yılında kabul edilen Pişmanlık Kanunu'ndan yararlananlarla birlikte 2005'te yürürlüğe giren yeni TCK'nın bazı suçlara getirdiği indirimin ardından toplam 50 bini aşkın tutuklu ve hükümlü tahliye oldu. Ancak tahliyelerin ardından büyük ölçüde boşalan cezaevleri 2 yıl içerisinde yeniden doldu ve bazı illerde bulunan mahkumlar yatakları 2'şer 3'er kişi nöbetleşme sistemiyle kullanmaya başladı.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre, Türkiye'de 421 cezaevinde 75 bin 589 kapasite bulunuyor. 2007 yılı sonu itibarı ile bu cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı 83 bini geçmiş durumda. Bakanlık yetkilileri, suç oranlarındaki artışın bu şekilde sürmesi halinde yeni cezaevi yapmanın da çözüm olmayacağına dikkat çekiyor. Antalya'da bulunan E tipi kapalı cezaevinde de 725 kapasite olmasına rağmen, tutuklu ve hükümlü sayısı 1600'ü geçince bir yatağı birden fazla mahkum nöbetleşe kullanmaya başladı. 2004 yılında Yeniköy'de temeli atılan L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurlu 2007 yılının son aylarında hizmete girince E Tipi Cezaevinde yaşanan sıkıntı giderilmiş oldu. Antalya E tipi Cezaevinde bulunan çocuk, yabancı, kadın, hükümlü ve tutuklunun yanında organize terör örgütünden tutuklu bulunan mahkumlar L tipi kapalı cezaevine taşındı.

Türkiye'de bulunan L Tipi 9 cezaevinden biri olan Antalya L Tipi tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurulu 2.'nci derece olarak tabir edilen güvenlik sistemiyle donatılmış durumda. Kapasitesi 1333 olan cezaevinde tutuklu ve mahkumlar odalarda 1 ve 3'erli şekilde kalıyor. Her ünitede 7 oda bulunuyor. Böylece günlük 21 kişi bir araya gelebiliyor. Cezaevinde çalışan gardiyan ve tüm personel, girişte bulunan iris okuma cihazında gözleri okutularak kayıt altına alındıktan sonra girişi çıkış işlemlerini yapıyor. Ayrıca burada bulunan mahkumların yakınları, avukatları ve eğitim için gelen herkes gözlerini okutarak işlemlerini yaptırıyor.

Antalya'nın Yeniköy Beldesine yapılan L tipi cezaevinin 2003 yılında ihaleye verildiğini belirten Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Vuraloğlu 2004 yılında sözleşmesi yapılarak 2007 yılında fiilen teslim alındığını ve hizmete başladığını söyledi. 2007 yılının sonunda biten Cezaevinde tutuklu ve mahkumların daha çok sosyal imkanlara sahip olduğunu ifade eden Vuraloğlu, L Tipi Cezaevinde yer sıkıntısı olmadığını eğitim, spor ve kültürel alanlarda uygun mekanların bulunduğunu söyledi.