KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor

KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor

KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Ekonomi

Kuzey Ormanları Savunması, mahkeme kararının sadece bağlantı yollarını değil, 3. Köprü'nün yapımını da kapsadığını açıkladı.

Mahkeme kararı ile Beykoz ve Sarıyer bağlantı yolları iptal edilen Kuzey Marmara Otoyolu'na ilişkin açıklama yapan Kuzey Ormanları Savunması (KOS) mahkeme kararının sadece bağlantı yollarını değil, 3. Köprü'nün yapımını da kapsadığını bildirdi. Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay, mahkeme kararının önemsizleştirilmeye çalışıldığını, 3. Köprü inşaatını durdurmayanların suç işlediğini savundu.

KUZEY MARMARA OTOYOLU İÇİN İPTAL KARARI

İstanbul'un Kuzey bölgesindeki ormanlık alanların 3. Köprü ve otoyol çalışmalarından zarar göreceği endişesi ile başlayan tartışma mahkeme kararı ile yeni bir boyut kazandı. Kuruluşların mahkemelere yaptığı şikayet başvuruları üzerine başlayan yargı sürecinde mahkeme, Kuzey Marmara Otoyolu'nun Sarıyer ve Beykoz bağlantı yolları için iptal kararı verdi.


"MAHKEME KARAR YANLIŞ AKTARILIYOR"

Kent Ormanlı Savunması, konu hakkında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Şubesi yetkililerinden bilgi aldı. ŞPO İstanbul yönetim kurulu üyeleri Nuray Çolak, Ayşe Yıkıcı ve Ceyda Sungur da, 8. İdare Mahkemesi'nin kararının kamuoyuna yanlış aktarıldığını ve mahkemenin Kuzey Marmara Otoyolu inşaatının Beykoz ve Rumelifeneri-Sarıyer'de yer alan Boğaziçi geri görünüm alanlarıyla ilgili imar planlarını iptal ettiğini belirtti.

"MAHKEMENİN KARARI UYGULANMALI"

ŞPO İstanbul yönetim kurulu üyeleri, mahkemenin 3. Köprü inşaatı ilgili kararını esastan vermese de, yetki açısından incelenen imar planlarının usule aykırı olarak iptal edilmesinin büyük öneminin olduğunu vurgulayarak, "Kamu kurumlarının sorumluluklarından uzak bir yaklaşım ile yol şeması niteliğinde özensizce hazırlamış oldukları imar planlarının, telafisi imkansız sonuçları olacaktır. Mahkemece verilen iptal kararı imar planlarının esası incelenmeksizin yetki açısından değerlendirilerek alınmıştır ancak planlamanın ne kadar özensiz yapıldığının da göstergesidir. Acilen mahkeme kararı uygulanmalı ve bugüne kadar sayısını bilmediğimiz işçi cinayetine, ağaç kesimine ve usulsüzlüklere sebep olmuş inşaat durdurulmalıdır. Aksi halde doğa ve yaşamın varlığına karşı işlenen suç varlığını sürdürecek ve yenilerinin de işlenmesinin önünde de hiçbir engel olmayacaktır." görüşüne yer verdi.

"KARAR 3. KÖPRÜNÜN KENDİSİYLE İLGİLİ, İNŞAAT DURDURULMALI"

Avukat Can Atalay da, inşaatı durdurmayan tüm yerel yöneticiler ve merkezi idare yetkililerin suç işlediklerini belirterek "Mahkeme, 3. Köprü inşaatının en kritik noktası olan boğaz geçişi alanı ile ilgilidir. Diğer bir söyleyişle, kimi basının önemsizleştirmeye çalıştığı gibi "bağlantı yolları" ile ilgili değil; tam olarak 3. Köprü'nün kendisi ile ilgilidir. An itibari ile 3. Köprü inşaatının söz konusu noktalarındaki inşaatın derhal durdurulması gerekir. Bu ilgili tüm idarelerin sorumluluğudur, görevidir. Ötesi, bu iptal kararının arkasına dolaşmak için İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine yeni plan teklifleri getirilmesi de hukuken kabul edilemez nitelikte olacaktır. Altında bizim değil Kadir Topbaş'ın imzası olan 2009 onaylı İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda vurgulandığı gibi 3. Köprü İstanbul için felakettir." dedi.

8. İDARE MAHKEMESİ KARARI

8. İdare Mahkemesi "Kuzey Marmara Beykoz Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesi geçişi ile Sarıyer İlçesi Rumelifeneri Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesi geçişlerine ilişkin 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği'nin iptaline ilişkin kararı verdi. Mahkeme kararında Boğaziçi alanında kalan bölümlerde yapılacak planların 2960 sayılı Boğaziçi Kanunu hükümlerine göre yapılması gerektiği belirtti. Buna bağlı olarak, mahkeme Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde plan yapma yetkisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait olduğu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ise bu konuda hukuki yetkisinin olmadığı yönünde karar verdi.

KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor
KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor
KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor
KOS: İptal Kararı 3. Köprü'nün Yapımını da Kapsıyor

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları (91)
SİVASLI: sayın yargı üyeleri ALLAHınızı severseniz büaatün HES leri FABRİKALARI yolları havaalanlarını ülke çıkarına olan her şeyi kapatında bu millet acından ölsün sadece size saygı olsun çünki herşeyin en iyisini sizler biliyorsunuz değilmi sahi siz devletçi yetişmiyormusunuz şu anda birtakım yerlerde halk mahkemelerinin niçin kurulduğunu daha iyi anlıyorum sahi siz maaşınızı TÜRKİYE CMHURİYETİ nden almıyormusunuz, , , ,
MEDET YAKUT: İptali hangi gerekçeyle yapıyorsunuz. Ağaçlar kesilmiş betonlar dökülmüş yollar yapılmış direkler dikilmiş dahada berbat edilir. Buraya kadar gelindi yapılmalı. Sonrakilerini iptal edersiniz. En başında iptal edin sonradan iptal edilemez.
VİCDAN SAHİBİ: AKP tek başına hükümet kuramadıya Şimdi vampirler ülkenin hayrına olan herşeye karşı çıkıyorlar sonrada utanmadan sıkılmadan kullanıyorlar bu alçaklar vatan haini kime hizmet ettikleri belli ben hdp liyim ama yapılanıda görmeyip alçakça saldırmanın bi anlamıyok bu ülke hepimizin yanlışları tabiki eleştireceksin örneğin 2009 yılında esenyurtta yapılan köprü vardı rezaletti 2014 yılında yıktılar yazık değilmi bu paraya bizim cebimizden çıkan paradır alt yapı düzgün yapılmadan sürekli asfalt kırıp asfalt yapıyorlar butür yapılanları eleştireceksin can Atalay sen avukatmısın yoksa paraya satılmış kölemisin ülkenin milli değerlerine saldırıyorsun
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title