Kuzey Kore "ABD Uçaklarını Vuracağız" Dedi, Pentagon'dan "İşlerini Bitireceğiz" Yanıtı Geldi

Kuzey Kore "ABD Uçaklarını Vuracağız" Dedi, Pentagon'dan "İşlerini Bitireceğiz" Yanıtı Geldi

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı'nın ABD uçaklarını vurabileceklerini açıklamasının ardından Pentagon'dan "Bu ülkenin hakkından gelmek için Başkan'a seçeneklerimizi sunacağız!" yanıtı geldi.

Kuzey Kore

Pentagon Sözcüsü Robert Manning, yaptığı açıklamada Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho'nun açıklamalarına yanıt verdi. Manning, "Kuzey Kore provokatif eylemlerine son vermezse, bu ülkenin hakkından gelmek için Başkan'a seçeneklerimizi sunacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi.

TRUMP'IN SAVAŞ İLAN ETTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Pentagon'un açıklaması, Kuzey Kore'nin "ABD uçaklarını vurabileceklerine" yönelik açıklamasından sonra geldi. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, ABD Başkanı Donald Trump'ın savaş ilan ettiğini ve kendilerinin de karşı önlem alma hakları olduğunu açıklamıştı.

BEYAZ SARAY: SAVAŞ İLAN EDİLMEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders ise Kuzey Kore'nin "ABD savaş bildirgesi imzaladı" iddiası üzerine açıklamalarda bulundu. Sanders, düzenlenen basın toplantısında Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho'nun Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda konuyla ilgili yaptığı açıklamaları saçma bulduklarını belirterek, Kuzey Kore'ye karşı savaş ilan edilmediğini dile getirdi. Sanders, "Amacımız hala aynı, Kore yarımadasının barışçıl nükleer silahlardan arındırılması için çalışmaya devam ediyoruz. Bu noktada mümkün olan en fazla ekonomik ve diplomatik baskıdır" dedi.

"TÜM DÜNYA İLK SAVAŞI İLAN EDEN ÜLKENİN ABD OLDUĞUNU HATIRLAMALI"

Ri, "Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump, liderliğimizin fazla kalıcı olamayacağını söyleyerek en sonunda ülkemize savaş ilan etmiş oldu. Tüm dünya ilk savaş ilan eden tarafın ABD olduğunu hatırlamalı" demişti.

Ri sözlerini şöyle sürdürmüştü:

ABD ülkemize savaş ilan ettiği için her türlü karşı önlemi alma hakkımız var. Buna hava sahamıza girmemiş olsalar dahi ABD bombardıman uçaklarını düşürmek dahil.