Kuzey Irak'ta Petrol Paylaşımında Mutabakat

Kuzey Irak'ta Petrol Paylaşımında Mutabakat

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak'ta İlan Edilen Yönetimin Başkanı Mesut Barzani ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Ülkedeki Petrol Kaynaklarının İşletilmesi ve Paylaşımıyla İlgili Olarak Mutabakat Sağlandığını Açıkladılar.

Kuzey Irak'ta Petrol Paylaşımında Mutabakat

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak'ta ilan edilen yönetimin başkanı Mesut Barzani ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, ülkedeki petrol kaynaklarının işletilmesi ve paylaşımıyla ilgili olarak mutabakat sağlandığını açıkladılar.

Talabani ve Halilzad'ın da katıldıkları basın toplantısında bir açıklama yapan Barzani, bu konuda hazırlanmış bir yasa tasarısı bulunduğunu hatırlatarak, tasarıda Kürtler açısından kaygı yaratan noktaların giderildiğini, kendilerinin de tasarıyı desteklemeye başladıklarını söyledi.

Talabani ile birlikte, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile telefon görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Barzani, ''Sonuç iyi. Nihai anlaşmaya varıldı ve tasarı metni üzerinde uzlaşıldı'' dedi, ancak başka bir ayrıntı vermedi.

Maliki hükümeti, ABD'nin ısrarla istediği petrol yasasının geçen yıl sonuna dek çıkmasını planlıyordu, ancak petrol kaynakları üzerinde ve işletilmesinde daha fazla pay isteyen Kürtlerin muhalefeti sonucunda bunu başaramamıştı.