Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Bdt Temsilcisi, Operasyonun Sona Ermesinden Memnun

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Bdt Temsilcisi, Operasyonun Sona Ermesinden Memnun

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Bağımsız Devletler Topluluğu (Bdt) Ülkelerindeki Temsilcisi Babakr Hoşavi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak Operasyonunu Durdurarak Geri Çekilme Kararını Sağduyulu ve Yerinde Bir Karar Olarak Değerlendirdi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Bdt Temsilcisi, Operasyonun Sona Ermesinden Memnun

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerindeki temsilcisi Babakr Hoşavi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak operasyonunu durdurarak geri çekilme kararını sağduyulu ve yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

RİAN Haber Ajansı'nda düzenlediği basın toplantısında, TSK'nın Kuzey Irak operasyonu konusunda değerlendirmelerde bulunan Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin BDT ülkelerindeki temsilcisi Hoşavi, "Türk askerlerinin geri çekilme kararı ne Türkiye'nin ne de Kürt Yönetimi'nin zaferi anlamına gelmiyor. Bu karar, Türk yönetiminin benzeri operasyonların eksi ve artılarını bir daha gözden geçirmesi açısından faydalı olacaktır" dedi. TSK'nin Kuzey Irak operasyonu sırasında 27'den fazla Türk askerinin şehit olduğunu belirten Hoşavi, şehit ailelerine başsağlığı mesajlarını iletirken, "Bundan böyle Türk askerlerinin benzeri çatışmalarda can kaybı vermemelerini dilerim. Bunun için soruna siyasi çözüm bulunması gerekmektedir" diye konuştu. Operasyonun Kuzey Irak ekonomisine büyük zarar verdiğini de ileri süren Hoşavi, "Benzeri operasyonlardan Türk ekonomisi de zarar görüyor. Türkiye ile Irak arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi mevcut. Türk ekonomisi açısından hayati önem taşıyan bu ticaret ise Kuzey Irak bölgesi üzerinden gerçekleştirilmekte" dedi.

Toplantının ardından Kurdistan.ru sitesinin baş redaktörü Yuriy Nabiyev ise, "TSK'nin Kuzey Irak'a girme kararı çok yanlış bir karardı. TSK'nin geri çekilme kararı üzerine Türkiye ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında kalıcı barış sağlanması için oluşan bu ortamın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Türk askerlerinin geri çekilme kararında ABD baskısının ne derece rol oynadığını söyleyemem. Ama bu kararın alınmasında TSK ile Peşmerge arasında muhtemel bir çatışma olasılığının ortaya çıkmasının başlıca etken olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

(AK-OYK-OYK-NÇ-D)