Kuzey Buz Denizi Tamamıyla Eriyebilir

Kuzey Buz Denizi Tamamıyla Eriyebilir

Küresel Isınma Yüzünden Kuzey Buz Denizi'ndeki (Arktik Okyanusu) Buzulların Bu Yazdan İtibaren 2080 Yılına Dek Tamamıyla Eriyebileceği Bildirildi.

Kuzey Buz Denizi Tamamıyla Eriyebilir

Küresel ısınma yüzünden Kuzey Buz Denizi'ndeki (Arktik Okyanusu) buzulların bu yazdan itibaren 2080 yılına dek tamamıyla eriyebileceği bildirildi.

Kuzey Buz Denizi'ndeki iklim değişikliklerini gözlemek ve ölçmek amacını taşıyan Avrupa Democles (Developing Arctic Modeling and Observing Capabilities for Long-term Environmental Studies) programı çerçevesinde, Almanya'nın Bremen kentinde toplanan bilim adamlarından Eberhard Fahrbach, "durumun, fiziğin söylediği gibi gelişmesi durumunda, Kuzey Buz Denizi'ndeki buzulların yaz mevsiminden itibaren 2080 yılına dek yok olacağı" uyarısında bulundu.

"Bu durumun sonuçlarının Arktik bölgesini de aşacağını" savunan Alfred Wegner Deniz ve Kutup Araştırma Enstitüsü'nden Eberhard Fahrbach, "iklim değişikliklerinin, örneğin bu bölgelerde yaşayan kutup ayılarını ve aynı zamanda tüm besin zincirini de tehdit ettiğini'' belirterek, "Bu durumun sonuçları en sonunda soframıza gelen balıkları da etkileyecek" dedi.

Kaynak: AA