Kuzey Amerika Liderlerinin Zirvesi Sona Erdi

Kuzey Amerika Liderlerinin Zirvesi Sona Erdi

Kuzey Amerika Ülkelerinin Liderlerinin Kanada'da Yaptığı 2 Günlük Zirve Sona Erdi. Liderler, Ülkeleri Arasındaki İyi Komşuluk İlişkilerinden Duydukları Memnuniyeti Dile Getirdi ve Enerji, Çevre ve Tüketicilerin Korunması Gibi Çok Çeşitli Alanlarda İş Birliği Yapacaklarını Duyurdu.

Kuzey Amerika Liderlerinin Zirvesi Sona Erdi

Kuzey Amerika ülkelerinin liderlerinin Kanada'da yaptığı 2 günlük zirve sona erdi. Liderler, ülkeleri arasındaki iyi komşuluk ilişkilerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve enerji, çevre ve tüketicilerin korunması gibi çok çeşitli alanlarda iş birliği yapacaklarını duyurdu.

Zirve ABD, Kanada ve Meksika liderleri arasında yapıldı. Zirveye ev sahipliği yapan Kanada Başbakanı Stephen Harper, ABD Devlet Başkanı George W. Bush ve Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un katıldığı zirvenin "yapıcı ve samimi" geçtiğini söyledi. Zirvenin kapanışı dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen Harper, "Kanada, ABD ve Meksika iyi komşular ve dost ülkelerdir. Biz hem bağımsız ve hem de birbirine bağlı ülkeler olarak ortak güvenlik, ekonomik büyümenin devamı ve Kuzey Amerika

ilişkilerinin geliştirilmesi konularında birlikte çalışmaya kararlıyız" dedi.

Zirve, Kuzey Amerika'da ticaret ve güvenlik alanlarında kuralların uyumlu hale getirilmesini hedefliyor. Bu sene 3.'sü yapılan zirve ilk olarak 2005'te "3 Amigolar" adı altında Teksas'ta yapılmıştı.

(AFP-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA