Kuyruklu Yıldıza İnen Philae'den Kötü Haber
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Kuyruklu Yıldıza İnen Philae'den Kötü Haber

14.11.2014 13:26 | Son Güncelleme: 14.11.2014 13:26
Kuyruklu Yıldıza İnen Philae'den Kötü Haber

67P kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran Philae uzay aracı, bir tepeciğin arkasında gölgede kaldığı için kendini şarj edemiyor.

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran uzay modülünün bir tepeciğin arkasında gölgede kalması nedeniyle güneş panellerinin çalışmadığı ve modülü şarj edemediği belirtildi.

Her ne kadar Philae modülü Avrupa Uzay Ajansı'yla (ESA) irtibat kurup fotoğraflar ve hatta ses kayıtları gönderse de, görevin tahmin edilenden çok daha kısa soluklu olma riski var.

Eğer Philae yeterli güneş ışını alamayıp kendi kendisini şarj edemezse sistemin tamamen devre dışı kalması olası.

"ŞARJI EN FAZLA CUMARTESİ'YE KADAR YETER"

Philae'nin kuyruklu yıldızın üzerinde her 12 saatte bir 1,5 saatlik güneş ışığına maruzkaldığı hesaplanıyor. Ancak bu sürenin cihazı yeteri kadar şarj etme konusunda yetersiz olduğu da belirtiliyor. Eğer modül daha fazla güneş ışığı yakalayamazsa şarjı Cumartesi günü bitecek.

Almanya'daki ESA faaliyetlerinin Başkanı Paolo Ferri, "Şu anki hesaplamalarımız mevcut şarjın Cuma öğleden sonra ila Cumartesi öğleden sonra arasında bitebileceğini gösteriyor" dedi. Modül ne kadar çok çalışırsa şarjının da o kadar hızlı tükenebileceği ifade ediliyor.

KONUM DEĞİŞTİRME ÇABALARI

ESA'daki bilim insanlarının şimdiki çabası ise modülün konumunu daha çok güneş alan bir noktaya taşımak yönünde. Seçeneklerden birisinin modül üzerindeki hareketli parçaları kullanarak küçük bir sıçrama yapılması olduğu ifade ediliyor. Ancak herhangi bir seçeneği planlayıp uygulamaya koymaya yetecek kadar süre olmadığından da endişe edenler var.

DAHA FAZLA VERİ ELDE EDİLMEYE ÇALIŞILACAK

Bu nedenle ESA şu anki önceliğini "Philae modülü çalışır haldeyken toplayabildiğimiz kadar veri toplayacağız" şeklinde özetliyor. Ancak Rosetta projesinin en önemli hedeflerinden birisi olan kuyruklu yıldızda sondaj yapma seçeneği şu an için şarj sorunu nedeniyle masadan kalkmış durumda. Modülün sondaj yaparak kuyruklu yıldızın içindeki kimyasal yapıları incelemesi hedefleniyordu.

"ŞU AN SADECE YÜZEYİ KOKLUYORUZ AMA..."

Modülün operatörlerinden Jean-Pierre Bibring, "Şu an sadece yüzeyi kokluyoruz. Ancak elbette bu bize kuyruklu yıldızın kimyasal yapısı konusunda çok net bilgiler vermiyor. Sondaj apmamız gerek ama şu an bu sondajı yaparsak projeyi de öldürmüş oluruz" diyor.

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (50)
ERDİNC: Daha asagiyi cozememisler yukarıya bakiyolar cübbeli hocama katiliyorum
,,,: daha bu adamlar kainatin bi karina ciktilar birakin yukarıda ne olduğuna bakmayida asagida neler oluyor siz ona bakin cübbeli ahmet hoca
Bİ HALTI BİLMEYEN: Sabahtan akşama kadar televizyon seyret i-phone kulağından düşmesin. Seyrettiğin televizyonda da belgesel yerine kim kiminle nerede ne yapmış programlarını seyret. Akademisyen ol enerjini akademik çalışmalara değil, rektör, dekan, yüksek okul müdürü, bölüm başkanı olmak için harca. Bir işyerinde çalışırken amacın işini değil makamını geliştirmek olsun. Biz ancak köprü yaparız kanal yaparız Karadenizi Marmaraya bi kere daha bağlarız. 2b arazilerine bol bol s şeklinde l şeklinde gökdelenler yaparız. Aslında tek yaptığımız kendi egomuza gökdelen dikmek. Neyse biz henüz bekliyoruz herkes herşeyi bi yapsın biz en son altın vuruş yapıp şaşırtıcaz herkesi.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title