Kuveyt Türk Genel Müdürü: Önümüzdeki Dönem Sukuk'un Road Showunu Yapıp Tamamlayacağız

Türkiye'nin Önde Gelen Katılım Bankalarından Kuveyt Türk'ün Genel Müdürü Ufuk Uyan, Uzun Süredir Sukuk Çalışmaları Yaptıklarını Belirterek, "Önümüzdeki Dönemde Road Showunu Yapıp Tamamlayacağız." Dedi.

Kuveyt Türk'ün Kapalıçarşı Şubesi Genel Müdür Uyan ile Yardımcıları Murat Çetinkaya ve Süleyman Karakaya Tarafından Hizmete Açıldı.

Kuveyt Türk Genel Müdürü: Önümüzdeki Dönem Sukuk'un Road Showunu Yapıp Tamamlayacağız

Türkiye'nin önde gelen katılım bankalarından Kuveyt Türk'ün Genel Müdürü Ufuk Uyan, uzun süredir sukuk çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde road showunu yapıp tamamlayacağız." dedi.

Kuveyt Türk'ün Kapalıçarşı şubesi Genel Müdür Uyan ile yardımcıları Murat Çetinkaya ve Süleyman Karakaya tarafından hizmete açıldı. Açılışın ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Ufuk Uyan, bankanın yatırım ve hedefleriyle ilgili açıklamalar yaptı.

Gazetecilerin kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Kuveyt Türk'e yönelik notunu hatırlatmasına karşılık Kuveyt Türk Genel Müdürü, "Temmuz ayında Türkiye'nin ilk sukukunu çıkaracağımızı kamuoyuna duyurduk. Sukuk ürünü de rate ediliyor. Fitch rate ile ilgili notunu beyan etti. Kuveyt Türk sukuk çıkaracak. Çıkardığı takdirde bunun notu Kuveyt Türk'ün notuna denk olacaktır, o da BBB-'dir. Bu da yatırım yapılabilir bir seviyeye işaret ediyor. Uzun zamandır sukuk çalışmalarını yapıyorduk. Önümüzdeki dönemde road showunu yaparak tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Ufuk Uyan, sukuk yatırımına yönelik çalışmalarının devam ettiğini, bu yıl içinde ürünü çıkaracaklarını bildirdi. Nakit olarak yüzde 55 sermaye artışı yaptıklarını aktaran Uyan, Kuveyt Türk ve bankacılık sektörünü de şu sözlerle değerlendirdi:

"300 milyon lira nakit sermaye artışı söz konusu. Dolayısıyla bütçelerimizi revize etmemiz gerekiyor. Gidişat olumlu, kredi piyasası oldukça canlı. İlk 6 aylık süreçte Kuveyt Türk'ün kredi büyümesi yüzde 30'ları aştı. Tüm kaynaklarımız reel sektöre gidiyor. Şu anda herhangi bir kağıt yatırımımız yok. İkinci dönemde piyasa bu kadar canlı olmayabilir. Bu durum likiditeye de yansıdı. Bankacılık sektörü genelinde kredilerin mevduatın üzerinde büyüdüğünü, likiditenin de azaldığını gözlemliyoruz.

Banka olarak önümüzdeki döneme çok uygun bir pozisyonla giriyoruz. Nakit sermaye artışı yapıyoruz. Hem sukuktan uzun vadeli bir kaynak getireceğiz. Bunları da biz ilk defa uzun vadeli proje finansmanına yöneltme kararı almış, o birimi kurmuştuk. Kaynakların bir kısmını da oraya aktaracağız. Şubelerimizin sayısı 145'i bulacak. Yeni kaynaklarla ilave şubeler de açabiliriz."

Bireysel emekliliğe yönelik çalışmaların ise henüz sonuçlanmadığının altını çizen Uyan, bunun sukuk ve altın yatırım fonu gibi ürünlerle anlamlı olabileceğini vurguladı. "Bireysel emeklilik şirketlerinin faizsiz bankacılığı yönelik bir şey oluşturabilmeleri adına ürüne ihtiyaç var. Faizsiz ürünlerle bunları oluşturmaya çalışıyoruz." dedi.

Gazetecilerin altın ve döviz piyasasının kalbinin attığı Kapalıçarşı şubesine ilişkin sorularını da cevaplayan Kuveyt Türk Genel Müdürü, "Döviz işlemlerine aracılık edecek. Altınla ilgili her türlü çözümü sunacak. Kuyumculara hitap eden ürünlerimiz var. Onlarla altın döviz değişimi yapabiliyoruz. Nakitlerini bulundurabilirler. Kar payı alabilirler. Diğer şubelerden farkı daha çok bu tür kurumsal döviz ve altın işlerine yönelimidir." bilgisini verdi.

Kaynak: CHA