Kuveyt'te 3 Boyutlu Yazıcı Dükkanı, 'Putperestlik' Suçlaması Ardından Kapatıldı
BBC

Kuveyt'te 3 Boyutlu Yazıcı Dükkanı, 'Putperestlik' Suçlaması Ardından Kapatıldı

Kuveyt'te 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin ''Burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı. Suçlamalarla ilgili açıklama yapan dükkan sahibi, ''Bir dükkan açtığımda putperestlikle suçlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi." dedi.

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "Burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı. Gerçeğe çok benzeyen insan figürleri üretimi üzerine uzmanlaşan dükkan, Şeyh Osman el Hamis tarafından "put" üretmekle suçlanıyordu.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Kuveyt'te yayımlanan Al-Qabas gazetesi, eleştirilerin ardından dükkanın 16 Temmuz'da kapatıldığını, raflarının da boşaltıldığını yazdı. Haberde dükkanı kapatma emrini hangi kurumun verdiği yer almazken Kuveyt de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

DÜKKAN SAHİBİ KONUŞTU: AKLIMIN UCUNDAN BİLE GEÇMEZDİ

Al-Qabas gazetesine konuşan dükkanın sahibi Muhammed el Yusufi, "2018 yılında bir dükkan açtığımda putperestlikle suçlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi." dedi.

Diğer dinlere saygısı bulunduğunu söyleyen Yusufi, insanların kendi tercihlerini yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

DÜKKAN SAHİBİNE TWİTTER'DAN TEPKİ

Abdülrahman el Nasır adlı bir Twitter kullanıcısı, "putların topluma yönelik tehdidi" hakkında halkı şu sözlerle uyardı:

"Bugün bu putlar süs eşyası veya anı olarak anılabilir fakat önümüzdeki yıllarda insanlar onlardan helallik istemeye başlayacaktır… sonunda da Allah'a tapmak yerine putlara tapacaklardır."

Bir diğer kullanıcı da bu figürlerin "insanları çok tanrılı dinlere yönlendireceğini." savundu.

BBC