Kutuplarda Görev Yapan Kanadalı Öğretmene 1 Milyon Dolarlık Ödül Verildi

Kutuplarda Görev Yapan Kanadalı Öğretmene 1 Milyon Dolarlık Ödül Verildi

Kuzey Kutbu'nun Inuit bölgesinde 6 aydır görev yapan Kanadalı öğretmen Maggie MacDonnell, 'Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görülerek 1 milyon dolarlık ödülün sahibi oldu.

Kuzey Kutbu'nun yıllık sıcaklık ortalaması -25 derece olan Inuit bölgesinde 6 aydır eğitim veren Kanadalı öğretmen Maggie MacDonnell, 'Küresel Öğretmen Ödülü'ne layık görüldü. Dubai kentinde düzenlenen törende öğretmene 1 milyon dolarlık ödül takdim edildi.

'KÜRESEL ÖĞRETMEN ÖDÜLÜ' DUBAİ'DE TÖRENLE VERİLDİ

İngiliz Varkey GEMS Vakfı tarafından her yıl verilen 'Küresel Öğretmen Ödülü' bu yıl Kanadalı öğretmen Maggie MacDonnell'a verildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinden düzenlenen törene BM yetkililerinin yanı sıra üst düzey yetkililer de katıldı.

6 AYDIR EĞİTİM VERİYOR

Kuzey Kutbu'nda yıllık sıcaklık ortalaması -25 derece olan Salluit kasabasına bağlı Inuit bölgesindeki yerlilere son 6 aydır eğitim veren MacDonnell' 1 Milyon Dolarlık ödül takdim edildi. Öğrencilerle birlikte çevresel bir program geliştirmek istediğini ifade eden Kanadalı öğretmen, ''Varkey Vakfıyla birlikte atılacak adımları en iyi şekilde nasıl atacağımızı planlamak için sabırsızlanıyorum." dedi.


AĞIR ŞARTLAR EĞİTİMİ ETKİLİYOR

MacDonnell'in ödüle layık görülmesine zor yaşam koşulları ile mücadele etmesi ve bölgedeki sorunlu gençlerle psikolojik rehberlik faaliyetleri yürütmesinin de etkili olduğu belirtiliyor. Yaklaşık bin kişinin yaşadığı bölgede ağır şartlar eğitimi de engelliyor.

OKULA ULAŞIM, YALNIZCA UÇAKLA SAĞLANIYOR

Sınırlı kaynakların bulunduğu bölgede gençlerin uyuşturucu bağımlılığı ve kendi kendine zarar verme oranı oldukça yüksek. Hava sıcaklığının sıfırın altında 25'i gösterdiği bölgede okula ulaşım yalnızca uçaklarla sağlanabiliyor.


KANADA BAŞBAKANI, SOSYAL MEDYADAN TEBRİK ETTİ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, MacDonnell'in ödüle layık görülmesinin ardından sosyal medya hesabından yayınladığı video ile öğretmeni tebrik etti. Tüm öğretmenlere teşekkürlerini sunan Kanadalı Başbakan, öğretmenlerin öğrencilere, ailelere, topluma karşı sorumluluğu olduğunu ifade ederek, "Ancak sonunda, çok daha büyük bir şeye karşı sorumlular" dedi.