Kütüphanenin Yeri Değişti, Okur Sayısı Düştü
Haberler » Kültür Sanat » Kütüphanenin Yeri Değişti, Okur Sayısı Düştü - Haber

Kütüphanenin Yeri Değişti, Okur Sayısı Düştü

Sivas'ta Başka Bir Alana Taşınan Kütüphaneden Faydalanan Kişi Sayısında Önemli Oranda Düşüş Yaşandı.

Kütüphanenin Yeri Değişti, Okur Sayısı Düştü

Sivas'ta başka bir alana taşınan kütüphaneden faydalanan kişi sayısında önemli oranda düşüş yaşandı. Eski yerinde yılda ortalama 155 bin kişinin geldiği kütüphaneden, şimdiki yerinde ise sadece 35 bin civarında kişi faydalandı. Selçuklu Parkı içinde bulunan Sivas İl Halk Kütüphanesi, kent meydanı düzenleme projesi kapsamında 2008 yılında yıkıldı. Kütüphanedeki kitaplar ise Behrampaşa İlköğretim Okulu bahçesinde bulunan ek binaya taşındı. Aynı zamanda kütüphane hizmeti verilen bina, vatandaşlar tarafından bilinmeyince, kütüphaneye gelenlerin sayısında da önemli oranda düşüş yaşandı.

Kütüphaneler Haftası nedeniyle burada düzenlenen törende konuşan İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Kömürlüoğlu, okur sayısındaki düşüşü rakamlarla anlattı. 1 yılda kütüphaneye gelen kişi sayısının ortalama 155 bin olduğunu ifade eden Kömürlüolu, kütüphane taşındıktan sonra bu sayının 35 binlere düştüğünü söyledi. Yeni kütüphanenin kenar mahalle ve sapa bir noktada olduğunu belirten Kömürlüoğlu, törende hazır bulunan Vali Yardımcısı İsmail Karadaş ve İl Kültür Müdürü Kadir Pürlü'den yardım istedi. Kömürlüoğlu, kütüphane yapılması planlanan İsmet İnönü Caddesi üzerindeki eski TEKEL binasının yerine bir an önce yeni kütüphanenin yapılmasını beklediklerini kaydetti.

Bu arada, yeni kütüphaneyle ilgili projenin nisan ayına kadar tamamlanacağı ve inşaatın ise yaz aylarında başlayacağı öğrenildi. - SİVAS

Kaynak: CHA