Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in Doğumunun 1436. Yıldönümü Nedeniyle Düzenlenen Toplantıya Katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "İşte Biz, Bugün Yüce Efendimizin Dünyayı Şereflendirmesini Kutluyoruz" Dedi.

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in doğumunun 1436. yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "İşte biz, bugün yüce efendimizin dünyayı şereflendirmesini kutluyoruz" dedi.

Hz. Muhammed'in doğumu nedeniyle düzenlenen etkinliğe Bardakoğlu'nun yanısıra Fener Rum Patriği Bartholomeos, semavi din mensubu liderleri ve çok sayıda davetli katıldı. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen program, Cenan Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı, Türk Kadınları Kültür Derneği, Altay Kültür ve Sanat Eğitim Vakfı ile Ailem Derneği tarafından tertiplendi. Etkinlik, sinevizyon gösterisi ile başladı. Kutlu doğumun 1436. yılı nedeniyle düzenlenen gecede konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Bu yıl yüce efendimiz Hz. Muhamed'in dünyaya gelişinin hicri 1480, miladi 1436. yılını kutluyor ve onu anıyoruz. Onu daha çok anlamaya ve sevmeye çalışıyoruz. Yüce mevlamız bizi dünyaya halife olarak gönderdi. Bize sevgi akıl ve izan verdi. Biz de yüce Allah'ın bize verdiği bu akılla ve izanla birbirimizi sevmeleyiz" diye konuştu.

Yeryüzünde gereksiz bir çok kavgaların yaşandığını hatırlatan Bardakoğlu, gecede sevgi ve barış mesajları verdi. Bardakoğlu, Hz. Muhammed'in rahmet peygamberi olarak yeryüzüne gönderildiğini ifade etti. Bardokoğlu'na konuşmasının ardından günün anlam ve önemine binaen bir şilt takdim edildi.

Programın sonunda ise seçmeler sonucu '2007 İslama Hizmet Ödülleri' tek tek sahiplerine takdim edildi. "Hz. Muhammed" adlı kitabı ile Muhammed Hamidullah ve "Peygamber İlahileri" isimli kitabı vesilesi ile Yusuf Ömürlü'nün ödül almaya hak kazındığı açıklandı. Programa katılamayan Muhammed Hamidullah'ın adına ödülünü Sadida Ahmet aldı.

(ME-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA