Kütahya: Tavşanlı, Ulaşımda Çağ Atlıyor

Kütahya: Tavşanlı, Ulaşımda Çağ Atlıyor

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ni çevre il ve ilçelere bağlayan duble yolların inşaatı devam ediyor.

Kütahya: Tavşanlı, Ulaşımda Çağ Atlıyor

Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi'ni çevre il ve ilçelere bağlayan duble yolların inşaatı devam ediyor.

Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, 20 senede bitirilemeyen Tavşanlı-Kütahya yolunun tek şeritli yaklaşık 20 kilometrelik bölümünün AK Parti iktidarında 1 senede hizmete açıldığını söyledi. Yolun duble olarak inşasının devam ettiğini ve Kütahya şehir merkezinden başlayan çalışmaların Örenköy civarında sürdüğünü aktaran Milletvekili Ordu, "Tavşanlı-Kütahya arasındaki yol yaklaşık 20 seneden beri devam etmekteydi. 2003 yılında yaklaşık 20 kilometre tek şeritli açılamamış yolumuz vardı. Biz bu yolu 2003 yılında hükümetimizin desteğiyle açtık. 20 senede 20 kilometre yapıldı, biz 1 senede tek şeritli bu yolu hizmete açtık ve halkımızın istifadesine sunduk. 2004 yılı içerisinde hükümetimiz duble yollarla ilgili çalışta başlattı. Kütahya ilinde sadece Tavşanlı-Kütahya arasında kamulaştırmayı tamamladık, duble yol projesini yaptırdık, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bayındırlık Bakanlığı'na onaylattık, duble yol projesindeki bu işlemleri yaptıktan sonra ihaleye çıkardık" dedi.

Geçen yılın sonlarına doğru Tavşanlı-Kütahya yolunun 25. kilometresinin duble olarak inşa edilip kullanıma açıldığını ifade eden Ordu, "2005'in sonunda Tavşanlı'ya 23 kilometre kalıncaya kadar olan yolu duble olarak kullanıma açtık. Tavşanlı'dan çıkıldığında Ankara'ya kadar duble yolda gidilecek. Proje hemen hemen tamamlanmak üzere. Demek ki şöyle bir bakarsak, 1980'li yıllarda Kütahya-Balıkesir hattı üzerinde Kütahya-Tavşanlı yolu ihale yapılmış, 20-25 senede tamamlanamamış, 3.5 senede bırakın tek şeritliyi duble yol olarak ikame edilmiş durumda" diye konuştu.

Kütahya şehir merkezinin çevre il ve ilçelerle bağlantısının tamamen duble yol olarak inşa edilmekte olduğunu ve çalışmaların bu yönde sürdüğünü kaydeden Milletvekili Ordu, "Tavşanlı-Kütahya arasında 3.5 yılda sadece 23 kilometre kaldı. Kütahya-Eskişehir, Kütahya-Afyonkarahisar, Kütahya-Bozüyük arasındaki güzergahlarda da duble yola başlandı" dedi.

Ordu, Tavşanlı'daki diğer yol çalışmaları hakkında da şunları söyledi:

"Tavşanlı-Değirmisaz, Tavşanlı-Balıköy arasında sıkıntılarımız vardı. Değirmisaz yol çatından sonra Balıköy'e kadar 30 kilometre asfalt yol yaptık. Tavşanlı-Emet ayrımından sonra 28 kilometrelik bir yolu satıh kaplama yaptık. Aynı zamanda Dereli Kaplıcaları istikametine giden yolda 7 kilometrelik asfaltlama yaptık. Ardından yatırım programında olmamasına rağmen Tavşanlı-Tunçbilek arasındaki yolda GLİ Müessesesi dekapaj yaptı. Daha sonra 1.5 trilyon liralık bir ihaleyle sanat yapılarını yüzde 99 tamamladık. Kütahya-Tavşanlı-Harmancık arasında çok az bir yerimiz kaldı, muhtemelen bu sene bitecek. Bu yol için Balıkesir milletvekilleriyle ortak hareket ediyoruz."