Kütahya'daki Orman Yangınları

Kütahya'daki Orman Yangınları

Kütahya'nın Hisarcık ve Tavşanlı İlçelerinde Çıkan Orman Yangını Rüzgarında Etkisiyle Devam Ederken, Şimdiye Kadar Yaklaşık 120 Hektarlık Karaçam Ormanının Zarar Gördüğü Bildirildi.

Kütahya'daki Orman Yangınları

Kütahya'nın Hisarcık ve Tavşanlı ilçelerinde çıkan orman yangını rüzgarında etkisiyle devam ederken, şimdiye kadar yaklaşık 120 hektarlık karaçam ormanının zarar gördüğü bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Hisarcık ilçesine bağlı Tokat köyü, Helvacı mevkiinde saat 14.30 sıralarında henüz belirlenemeyen bir sebeple çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle Gelincik, Çınarlıdere ve Gölcük mevkilerine de sıçradı. Bursa, Akhisar, Balıkesir ve Denizli'den 7 helikopter ile 30 arazöz,15 itfaiye aracıyla yangına müdahale edilirken, yangın 100 hektar karaçam orman alanında etkili oluyor.

Günün ikinci orman yangını ise Tavşanlı ilçesine bağlı Kışlademirli köyü yakınlarında çıktı. Öğle saatlerinde başlayan orman yangının, halen 20 hektarlık alanda etkisini sürdürdüğü bildirildi. Demir yolundan çıkan kıvılcımın neden olduğunu tahmin edilen orman yangına 20 arazöz, 10 itfaiye aracı ve 2 yangın söndürme helikopteri katılıyor. Söndürme çalışmalarına ayrıca 300'e yakın köy sakinin de katıldığı öğrenildi. Söndürme çalışmasına katılmak için bölgeye giden Osman Öztürk isimli çiftçinin traktörü de

alevler arasında kalarak yandı.

Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, yangının yaklaşık karaçam ormanının bulunduğu 20 hektarlık alanda etkili olduğunu belirterek, çevre ilçelerden söndürme ekipmanı istedi. Bu arada, orman işletme müdürlüğüne ait aracın demir yolundan geçtiği sırada, Mustafa Yeltekin'in idaresindeki trenin çarpması sonucu kaza meydana geldi. Kazada Orman İşletme Müdürlüğü'nde şoför olarak görev yapan Zeki Kahraman'ın yaralandığı ve Tavşanlı Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı belirtildi.

Orman yangının her 2 ilçede de halen devam ettiği öğrenildi.

(YB-MA-EFE-MEF-Y)

Kaynak: İHA