Kütahya'daki Doktorlardan Gine Bissau'ya Yardım Eli

Kütahya'daki Doktorlardan Gine Bissau'ya Yardım Eli

Kütahya'da Görev Yapan Doktorlar, Gine Bissau'ya Giderek, Sağlık Alanında İncelemelerde Bulundu.

Kütahya'daki Doktorlardan Gine Bissau'ya Yardım Eli

Kütahya'da görev yapan doktorlar, Gine Bissau'ya giderek, sağlık alanında incelemelerde bulundu.

Kütahya'da görev yapan Kütahya Sağlık Eğitim Kültür Çevre Yardımlaşma Derneği(GÜLDER) üyesi 4 uzman doktor, Afrika'nın en az gelişmiş 10 ülkesinden biri olan Gine Bissau'ya giderek, sağlık alanında incelemelerde bulundu. Ülkenin sağlık alanındaki içler acısı durumunu gören doktorlar, 2 ay içinde bu ülkeye 15-20 kişilik uzman ekiple tekrar gitme kararı aldı.

Üyelerinin çoğu doktorlar, eczacılar ve sağlık sektöründeki kesimden oluşan GÜLDER üyeleri, Gine Bissau'da devlet yetkililerinin ve halkın kalbini kazandı.

Bu ziyaretin mevcut durumu görme ve ihtiyaçları tespit etme adına yapılan bir keşif gezisi niteliğini taşıdığını söyleyen GÜLDER Genel Sekreteri Erkam Gökçen, "Bu ülkeye, sağlık koşullarını görüp, halkın ihtiyacını karşılayacak ve sağlık sektörünün eksiklerini giderecek proje hazırlamak amacıyla gittik. Önce Sağlık Bakanlığı'nı ziyaret ettik ve Genel Müdür Dr. Frantis Lopes ile görüştük. Olumlu geçen bu görüşmenin ardından, ülkenin en büyük hastanesi olan Simao Mendes Hastanesi'nde uzman ekibimiz incelemelerde bulundu. Hijyen başta olmak üzere, hastanedeki koşulların son derece kötü durumda olması, bize bu insanlara yardım etme noktasında sorumluluk yükledi."şeklinde konuştu.

Özellikle çocukların teknik imkansızlıklardan dolayı herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan ölüme terk edildiğini belirten Gökçen, Gine Bissau'da yaşayan halkın sıtma, AIDS, sifiliz ve verem gibi hastalıklar nedeniyle yaş ortalamasının 40'ın altında olduğunu vurguladı.

Toplam 1,5 milyon nüfuslu ülkede 8 uzman hekim ve 90 pratisyen hekim bulunduğunu öğrendiklerini dile getiren GÜLDER Başkanı Dr. Kayahan Bolel, "Gine Bissau'ya önümüzdeki 2 ay içinde yaklaşık 15-20 kişilik bir ekiple tekrar gitmeyi hedefliyoruz. Ülkede sağlık taraması ve gerekli ameliyatlar yaptıktan sonra farklı projeler uygulamayı planlıyoruz."dedi.

GÜLDER Başkanı Bolel, geçen yıl ocak ayında Tanzanya'ya giden dernek üyesi bir grup doktorun burada sağlık taraması yaptığını, ayrıca Afrika'daki diğer ülkelerde birçok doktor dernekleri tarafından sağlık taramaları, ameliyatlar ve bilgilendirme toplantıları yapıldığına dikkat çekti. Dr. Bolel, ilerleyen yıllarda bu bölgedeki sağlık sorunlarının çözümü adına gönüllü Türk doktorların kalıcı olarak kıtaya gidebileceklerini sözlerine ekledi. Fedakar öğretmenlerin yıllardır Afrika'nın değişik ülkelerinde faaliyet gösteren Türk okullarının çatısı altında hizmet verdiğine işaret eden Bolel, şimdi sıranın kendilerinde olduğunu kaydetti. - KÜTAHYA