Kütahya'da Uluslararası Bölge Havalimanına Kamulaştırma Engeli

Kütahya'da Uluslararası Bölge Havalimanına Kamulaştırma Engeli

Kütahya'nın Altıntaş İlçesine Yapılacak Olan 'Uluslararası Bölge Havalimanı' İçin Arazi Takası Çalışmaları Sürüyor.

Kütahya'da Uluslararası Bölge Havalimanına Kamulaştırma Engeli

Kütahya'nın Altıntaş ilçesine yapılacak olan 'uluslararası bölge havalimanı' için arazi takası çalışmaları sürüyor.

Bölgedeki Kuyucak köyü sakinleri havalimanı için arazilerini takas etmeyeceklerini açıkladı. Kendi arazilerinin yerine verilen arazilerin kendilerine çok uzak olduğunu söyleyen Köy Muhtarı İbrahim Ünlü, "Şartlarımız yerine getirilmedikçe arazilerimizi kamulaştırmayacağız" dedi.

Havalimanı sahası içerisinde bulunan kendi arazilerine karşılık, köylerinin içerisinde bulunan hazine arazilerinden takas yapılmasını isteyen Muhtar İbrahim Ünlü, "Yetkililerin bize verdiği araziler köyümüze çok uzak. Herkesin köyden kalkıp o arazilere gitme imkanı yok. Eğer arazilerimiz yerine köyümüzde bulunan hazine arazilerinden verilirse takas yaparız. Bunun dışında bu hususta dediğimiz dedik. Sözümüzden dönmeyiz" diye konuştu.

Kuyucak köylüleri, havalimanı yapıldığı takdirde alana yakın oldukları için ses kirliliğinin en çok kendilerini etkileyeceğini, bu yüzden de köylerine hazine arazisinden yeni yer tahsis edilmesini istediklerini belirtirken, bu konuda kendilerini ikna etmeye gelen Kütahya milletvekillerine, Kütahya Valisi'ne ve AK Parti İl Başkanı'na rağmen vaadleri inandırıcı bulmadıklarını dile getirdiler. Kuyucak Köyü sakinleri, "Havalimanı Kütahya, Altıntaş ve çevremiz için, herkes için faydalı bir çalışma olacak. Bu çalışmanın bedelinin çoğu neden bizim köylümüzden isteniyor. Herkes eşit fedakarlık yapmalıdır" şeklinde konuştular. Bu arada, yetkililerin Kuyucak köyü sakinlerini ikna etmek için yakın bir tarihte tekrar bir toplantı tertipleyeceği öğrenildi.

Kütahya, Afyankarahisar ve Uşak illerinin ortak olarak kullanacağı uluslararası bölge havalimanının 2011 yılında faliyete geçmesi planlanıyor.

(EFE-EY)

03.12.2007 12:13 TSİ