Kütahya'da Rahvan At Yarışları

Kütahya'nın Çavdarhisar İlçesine Bağlı Hacıkebir Beldesinde Düzenlenen Geleneksel 13. Rahvan At Yarışları Final Müsabakası, Yağmur ve Dolu Yağışı Altında Gerçekleştirildi.

Kütahya'da Rahvan At Yarışları

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesine bağlı Hacıkebir beldesinde düzenlenen geleneksel 13. Rahvan At Yarışları final müsabakası, yağmur ve dolu yağışı altında gerçekleştirildi.

Hacıkebir Harmanyeri mevkiinde yapılan yarışlara 109 jokey katıldı. At yarışlarını izlemek için sabah saatlerinden itibaren yarış parkuru çevresini dolduran yarışseverler, yarışların başlamasını sabırsızlıkla bekledi. Yarışların başlamasıyla birlikte hakem heyeti ve haksızlık yapıldığını ileri süren bazı jokeyler arasında sert tartışmalar yaşandı. Bazı jokeyler de aldıkları dereceleri davul-zurna eşliğinde göbek atıp, çiftetelli oynayarak kutladı.

Yarışlar sırasında başlayan dolu ve yağmur, jokey ve izleyicilere zor anlar yaşattı. 3 jokeyin yarıştığı final müsabakası yoğun dolu yağışına rağmen ertelenmedi. Finalde Mustafa Sertkaya'nın "Güneş" isimli atı birinci oldu. Dolu ve yağmur sebebiyle ödül töreni düzenlenemedi.

7 kategoride yapılan rahvan at yarışlarında başta "Güneş" isimli atı ile Mustafa Sertkaya, başaltında Erdoğan Yıldız, büyük ortada İsmail İpak, küçük ortada Halil Biryiğit, ayakta Ferat Tak, destede Şahap Gürsoy ve tozkoparanda Özcan Yiğit birincilik elde etti.

Bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Hacıkebir Rahvan At Yarışları'na ilginin geçen yıllara göre az olduğu ifade edildi.

(EFE-İY-CC-S)