Kütahya'da Nevruz Bayramı Kutlamaları

Kütahya'da Nevruz Bayramı Kutlamaları

Kütahya'da, Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Kütahya'da Nevruz Bayramı Kutlamaları

Kütahya'da, Nevruz Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.


Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi yerleşkesinde düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı konuşmada, Nevruz'un tarih ve kültür bayramı olduğunu belirtti.


Nevruz'un sevinç içerisinde kutlanılması gereken günlerden biri olduğunu söyleyen Vali Nayir, şöyle konuştu:


"Hiçbir bayrama, hiçbir kutlamaya nasip olmayan geniş bir coğrafyayı etkisine almış farklı kültürleri bir araya getirebilmiş ender kutlamalardan biridir ve bize aittir. Bu coğrafyada yaşayan bütün ulusların paylaştığı ortak paydalardan biridir. Her bayramda olduğu gibi endişeye sebep olmadan sevinci getirmesi lazım, ayrışmaya sebep olmadan birlik beraberliği getirmesi lazım, düşmanlığa sebep olmadan kardeşliği getirmesi lazım. Bizler bu bayramı bu duygularla birlik ve beraberlik duygusu içerisinde sevinç kardeşlik duygusu içerisinde kutlamamız gerekir ki bu bayramlar gerçek manasını bu sefer bu şekilde ifa etsin ve ifade etsin. Uzun bir tarih içerisinden getirdiğimiz bize ait kültürleri yoğurarak oluşturduğumuz bu bayramlar milletimiz için ve coğrafyamız için önemli bir ortak paydadır."


DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören ise, milletleri millet yapan unsurların başında dilin ve dinin geldiğini söyledi.


Örf, gelenek ve törelerin de önemli unsurlar arasında olduğunu ve bu unsurların çok önemli görevler üstlendiğini belirten Gören, "Nevruz, milletimiz arasında asırlardır kutlanan gelenek ve töre bayramlarının hıdrellez ile birlikte en önemli kültür bayramı ve kendi coğrafyamızın bir tür yılbaşı törenidir. Milletimizin adım attığı her merkezde Nevruz'a ait bir ize rastlanması, bu bayramın eski bir kültür kodu olarak kabul edildiğini ve en eski Türk bayramlarından biri olarak kutlandığını ortaya koymaktadır." şeklinde konuştu.


Etkinlik, halk oyunları gösterisi, demir dövme ve nevruz ateşi yakılmasıyla sona erdi.

Kaynak: AA